Kétmilliós fogszabályozás – mennyi az annyi?
A népesség jelentős része fogatlan, nem áldoz mert sajnos nem tud arra, hogy megőrizze fogai épségét, és ha már elvesztett a harminckettőből valamennyit, hát foghíjas marad. A becslések szerint egymillió ember él, eszik úgy idehaza, hogy a szájából jelentős mennyiségű fog hiányzik. A fogatlanság nem csak szépséggond.
– Négyévesek a fiaim, azóta nem voltam fogorvosnál, amióta megszülettek – Szakállné Gadányi Beáta három gyermek édesanyja, most gondban van. – A körzeti fogorvosi rendelőbe nem jutok el, egyszerűen nem tudok az időpontokhoz alkalmazkodni. Marad a magánrendelés, ahol ha jól tudom, egy ellenőrzés is 3–4 ezer forintba kerül. Fogszabályzó kell a nagylányomnak, azért is fizetni kell, de még nem tudom mennyit. Bea, aki a fehérvári nagycsaládosoknál segítő, elmondta, a legtöbb sorstársa, a többgyermekesek küzdenek azzal, hogy nem tudják megcsináltatni a valamilyen ok miatt elvesztett fogaikat. – Épp a múlt héten beszélgettünk arról, hogy van, akinek 7–8 fogát kellene pótoltatni. Nekem a nyolc fogra 250 ezer forintot mondtak – folytatja. – Pedig azt is tudjuk, hogy a fogunk hiánya, az ínybetegség sok betegség forrása lehet. Nem a tudatlanságunkkal van baj. Gyűjtés van. Kínunkban azt is kitaláltuk, hogy minden hónapban egy fogat megcsináltatunk, de ezt nyilván nem javasolják. Másik beszélgetőtársunk még nem anya, de megmarad szépséghibája – ami egyesek szerint szexi –, kiáll egy foga. A fogsora totál szabályos volt, a problémája két éves, de lesz idősebb is. Fogszabályzóra lenne szüksége, előtte megszabadítanák négy fogától. Három éven át igazgatnák a többit, és mivel belső fogszabályzót szeretne, a történet itt véget is ért. Kétmillióra saccolták, de az országban csak egy orvos készít ilyet.
Matkó Gabriella fogszakorvos szerint gyakran akkor jelentkezik a beteg, amikor már majdnem minden elveszett. – Nagyon rossz a helyzet, de a felfogás is az. Az autót elvisszük a szervízbe, a fogainkkal nem gondolunk. Sokkal több felvilágosító munkára lenne szükség, hogy az emberek tudják, mit lehet kezdeni azokkal az elváltozásokkal, ami a szájukban történik. Ez elsősorban odafigyelés kérdése, mert ha fiatalabb korban nem alakulnak ki a fog- és szájbetegségek, akkor később kezelni sem kell ezeket. Ezért lenne fontos a rendszeres ellenőrzés. Van páciens, akit a fájdalom űz az orvoshoz, de igazságtalan lennék, ha nem tenném hozzá, vannak akik rendszeresen jönnek szűrésre, ügyelnek a fogaikra. Ma már nincs biztosításhoz kötve a félévenkénti ellenőrzés, nem kötelező, de előfordul, hogy a szakorvos rá tudja venni a pácienst, fordítson több gondot a fogára.
– Az óvodáknak, iskoláknak van fogorvosuk, félévente viszik a gyerekeket ellenőrzésre. A hozzám tartozó iskolában körülbelül nyolcszáz gyerek van, jönnek, látjuk a fejlődést vagy a visszaesést – így a doktornő.– Gyakorló édesanya vagyok – kapcsolódik a beszélgetésbe asszisztensnője, Barabás Edina, aki nem mellesleg szájhigiénikus. – Az én gyerekeimről minden alkalommal megírták az iskolaorvosok, mi a probléma, hozták a feljegyzést. Onnantól a szülő felelőssége, mi történik a gyerek fogaival. Az osztályfőnök meghívott, tartsak előadást a gyerekeknek, de ez egyszeri alkalom volt. Sokan nem tudják milyen következményei lehetnek a fogbetegségeknek. Az a tapasztalat, hogy az ínygyulladás, az ínysorvadás következtében ugyanolyan arányban veszítjük el fogainkat, mint régen a fogszuvasodás miatt. A doktornő szerint a szánk, a fogunk érdekében két lépcsőt kellene meglépnünk. Az egyik: figyeljünk önmagunkra. A másik, fogadjuk meg a szakember tanácsát, ne sértődjünk meg, ha javítani kellene a fogmosási technikánkon (is).