Koraszülöttek és újszülöttek cumisüvegből történő táplálásának kihívásai
Fókuszban az „anti-kólika” cumisüvegek kínálta előnyök
A koraszülöttek és a kólikás panaszokkal küzdő csecsemők cumisüveges táplálásában egyaránt előnyöket kínálnak – a hagyományos cumisüvegekhez képest – egyenletes tejáramlást és magasabb oxigénszaturációs értékeket kínáló ventiláló cumisüvegek.
Világszerte a gyermekek több mint 10%-a koraszülöttként jön világra (1). Az arányok hazánkban is hasonlók, Magyarországon évente körülbelül 8000 gyermek idejekorán születik (2). Az idő előtti megszületés számos problémát vet fel a kardiorespiratorikus kórképek, a különféle infekciók rizikója és a neurológiai fejlődési zavarok szempontjából is. Mindez jelentős terhet ró a kis páciensekre, a családokra és az ellátórendszerre egyaránt. A kórházból való elbocsájtást megelőzően központi kérdés, hogy a koraszülött táplálható-e már szájon át. A kérdés az, hogy fejlett-e annyira a nyeléskoordinációja és össze tudja-e hangolni a táplálkozást és a légzést olyan mértékben, hogy hatékonyan kivitelezhető legyen a szájon keresztüli táplálása; amennyiben a szoptatás nem kivitelezhető, akkor a lefejt anyatej cumisüveges etetésével (1).

A megfelelő cumisüveg-választás javítja a koraszülöttek táplálhatóságát
A hagyományos cumisüveg-rendszerek esetében gyakran vákuum keletkezik a palackon belül, amely megakadályozza az egyenletes tejáramlást. Az ilyen cumisüvegből való iváshoz jól fejlett szopási képességre van szükség – ez azonban sok koraszülöttnél még nem alakult ki. Ráadásul, a cumisüvegből etetett koraszülöttek oxigénszaturációja alacsonyabb, mint a szoptatottaké, és az ivási hatékonyságuk is kisebb. Mindeközben a megfelelő oxigénellátás hozzájárulhat(na) ahhoz, hogy a koraszülöttek hamarabb elhagyhassák a kórházat.
Egy argentin vizsgálatban 34 koraszülött gyermek bevonásával azt elemezték, hogy milyen hatással van a cumisüvegből táplált koraszülöttek oxigénszaturációjára az, ha hagyományos, illetve innovatív kialakítású, azaz a vákuum kialakulását megakadályozó, ventiláló cumisüvegből (MAM Anti-Colic cumisüveg) történik a táplálásuk. A kétféle cumisüveg közül naponta kétszer véletlenszerűen kapták a koraszülöttek az egyiket. Az oxigénszaturáció értékeket minden etetés előtt 5 perccel, majd az etetés teljes időtartama alatt mérték (1. táblázat) (3).
- táblázat: Oxigén-deszaturációs események; medián (és interkvartilis tartomány) megadásával (3)
|
Hagyományos cumisüveg |
Innovatív (ventiláló) cumisüveg |
p-érték |
90% alatti oxigénszaturáció, a táplálási idő %-ában |
8% (3–13) |
5% (2–11) |
<0,004 |
90–94% oxigénszaturáció, a táplálási idő %-ában |
13% (6–21) |
8% (2–18) |
<0,0007 |
Deszaturációs események száma/koraszülött |
10 (1–19) |
4 (1–8) |
<0,001 |
Időtartam (s); oxigénszaturáció 90% alatt |
46 s (8,3–150) |
30 s (6–96) |
<0,001 |
Átlagos oxigénszaturáció a cumisüveges táplálás alatt |
94 (91–96) |
96 (93–98) |
<0,0008 |
Az innovatív cumisüvegből való táplálás megakadályozta a vákuum kialakulását a cumisüvegben, így biztosította az egyenletes tejáramlást. A MAM Anti-Colic cumisüveg a tejbevitel és a tejveszteség tekintetében is jelentős előnyöket mutatott a hagyományos kivitelű cumisüveggel szemben. Az egyenletes és folyamatos tejbevitel kevesebb tejveszteséggel járt (3).
A végzett vizsgálatok javuló eredményeket mutattak a koraszülöttek oxigénszaturációja tekintetében is (3). Azok a koraszülöttek, akik hagyományos cumisüveget használtak, átlagosan 46 másodpercet töltöttek etetés során 90% alatti oxigénszaturációval. Ezzel szemben azok, akik a MAM Anti-Colic cumisüveget kapták, csupán körülbelül 30 másodpercet töltöttek ilyen alacsony oxigénszaturációs értékekkel (3).
A tanulmány eredményei egyértelműen rámutatnak arra, hogy a MAM Anti-Colic cumisüveg nemcsak megkönnyíti a koraszülöttek etetését, hanem hozzájárul az egészségesebb fejlődésükhöz is azáltal, hogy javítja az oxigénszaturációt, csökkenti a tejveszteséget és segíti az egyenletes tejáramlást. Mindez különösen fontos a kórházi tartózkodás végéhez közeledő csecsemők esetében, hiszen a hatékonyabb és nyugodtabb etetés elősegíti a korábbi hazabocsátást és a családdal való mielőbbi újraegyesülést (3).
Előbbiek alapján megállapítható, hogy a MAM Anti-Colic cumisüveg a hagyományos cumisüveg kialakításokhoz képest segít leküzdeni a koraszülött babák etetésével járó speciális kihívásokat (3).
A ventiláló cumisüveg a kólikás csecsemők táplálásában is előnyösnek bizonyul
Fontos kiemelni, hogy a ventiláló, folyamatos folyadékáramlást és magasabb oxigénszaturáció értékeket biztosító innovatív cumisüveg (MAM Anti-Colic cumisüveg) nem kizárólag koraszülöttek számára ideális választás – hanem minden csecsemő számára kényelmes és természetes ivási élményt nyújt, különösen az élet első hónapjaiban, amikor hasfájás és nyelési nehézségek gyakran előfordulnak (4).
Lehner és társai egy longitudinális vizsgálatban 73 – a szüleik által tapasztalt tünetek szerint kólikás – csecsemőnél (medián 7 hetes életkor, 51% fiú) az elemezték, hogy a ventiláló cumisüveg (MAM Anti-Colic) alkalmazása miként befolyásolja a kólikás tüneteket. Azt találták, hogy már két hét alatt szignifikáns javulás tapasztalható a meteorizmussal társuló epizódok, a sírás, a lábak felhúzása és a súlyos regurgitáció vonatkozásában (p<0,001). A 6 héten át tartó vizsgálat végén a MAM Anti-Colic cumisüveget használó édesanyák 79,3%-a mondta azt, hogy a gyermekénél javultak a kólikás tünetek (4).
Megállapítható, hogy a levegőnyelés legalább hozzájáruló faktor csecsemőkori kólika esetén, így a speciális kialakítású ventiláló cumisüveg alkalmazása kólikás tünetekkel küzdő csecsemőknél enyhítheti a táplálással összefüggő kólikás tüneteket (4).
Összegzés
Magyarországon évente mintegy 8000 újszülött jött világra idő előtt vagy alacsony súllyal (2). A kórházból való hazabocsájtásuk egyik feltétele a szájon keresztüli táplálhatóság, szükség esetén cumisüvegből. Az innovatív technológiájú, kellő mértékű ventilációt biztosító cumisüvegek, így például a MAM Anti-Colic cumisüvege vizsgálatokkal alátámasztott módon segíti az egyenletes tejáramlást, csökkenti a tejveszteséget és hozzájárul ahhoz, hogy a cumisüveges táplálás alatt az oxigénszaturáció minél magasabb értéken maradjon a koraszülötteknél (3).
A MAM Anti-Colic cumisüvege nemcsak a koraszülöttek, de a kólikás csecsemők táplálásában is kínál előnyöket. A ventiláló cumisüvegből való etetés ugyanis több kólikás tünet vonatkozásában szignifikáns javulást idéz elő, már 2 hét cumisüveg-használatot követően is.
Forrás:
(1) Kamity R, Kapavarapu PK, Chandel A. (2021) Feeding Problems and Long-Term Outcomes in Preterm Infants – A Systematic Approach to Evaluation and Management. Children 8(12):1158.
(2) Koraszülöttek és kis súlyú újszülöttek Magyarországon; https://www.ksh.hu/docs/hun/xftp/idoszaki/pdf/koraszul16.pdf; 2025. 04. 23.
(3) Jenik A, Fustiñana C, Marquez M, Mage D, Fernandez G, Mariani G. (2012) A New Bottle Design Decreases Hypoxemic Episodes during Feeding in Preterm Infants. Int J Pediatr. 2012:531608.
(4) https://www.mambaby.com/fileadmin/media/opinion_leader/studies/Poster_Lehner_EPA_MAM_Anticolic_Bottle_2011.pdf; 2025. 04. 23.