hirdetés
2025. január. 22., szerda - Vince, Artúr.
hirdetés

Engedjük be a fényt!

A Magyar Műlencse Implantációs és Refraktív Sebészeti Társaság éves kongresszusa kapcsán hívja fel rá a figyelmet, hogy a szürkehályog a mai modern műtéti technikával immár rutinszerűen gyógyítható. Ennek ellenére, egy friss felmérés szerint, mégis több 10 000 honfitársunk halogatja a kezelést, amivel a vakságot kockáztatja.

A modern életvitel (pl. autóvezetés, számítógép és okostelefon használat) egyre jobb látóélességet igényel. Ennek köszönhetően az érintett betegek egyre korábban keresik fel a szemorvost és kerül felismerésre a szürkehályog.

A szürkehályog a szemlencse betegsége. Az elváltozás lényege, hogy a szemlencse átlátszósága folyamatosan csökken, emiatt a betegek látása egyre homályosabbá válik. A betegség a nevét is erről kapta, a „cataracta” görög szó, ami vízesést jelent, mivel a beteg látása idővel egyre inkább olyanná válik, mintha vízfüggönyön nézne keresztül. A betegség tipikusan az idősebb korosztályt érinti. Kezdetben az elváltozás mértéke még alig észrevehető, de később akár teljes vakságot is okozhat. Kialakulása fájdalommentes, és a látásromlás sokáig észrevétlen maradhat. Sajnos a fejlődő országokban olyan gyakoriak az elhanyagolt esetek, hogy jelenleg a szürkehályog a vezető vaksági ok a világon, miközben műtéttel jól gyógyítható, és a beteg látása visszaadható.

A Semmelweis Egyetem Szemészeti Klinikájának kutatócsoportja a Lions Clubs International Foundation pályázati támogatásával felmérte, hogy Magyarországon milyen gyakori a szürkehályog előfordulása és az okozott látásromlás. A szűrővizsgálat során két vizsgálócsoport járta az országot, a felmérésben összesen több mint 3500, 50 éves vagy annál idősebb lakost vizsgáltak meg országszerte.

A felmérés eredményei alapján végzett számítások szerint több mint 12 000 szürkehályog miatt megvakult ember él Magyarországon, de ami ennél is megdöbbentőbb, hogy közel 100 000 súlyosan látássérült szemet kellene megoperálni!

Az el nem végzett műtétek leggyakoribb oka, hogy a beteg egészen egyszerűen nem érzi szükségét az operációnak, vagy fél tőle!

Jelenleg a szürkehályog csak műtéttel gyógyítható. A beavatkozás során az elszürkült szemlencsét eltávolítják és műlencsét ültetnek a szembe. Köszönhetően a modern sebészi technikáknak a műtét gyors és biztonságos, a beteg akár már a beavatkozás után néhány órával hazamehet, és szoros ellenőrzés mellett ugyan, de az otthonában gyógyulhat. A közhiedelemmel ellentétben nem érdemes várni, hogy a hályog „megérjen”, a mai korszerű műtéti eszközökkel e betegség minden stádiumban operálható.

Fontos a rendszeres szemészeti szűrővizsgálatok elvégzése, ahol korai állapotban is felfedezhető a betegség. Ha rendszeresen járunk szemészeti vizsgálatra, akkor pedig nem csak a szürkehályogra, hanem egyéb szembetegségekre is idejében fény derülhet. Ha pedig kiderült a szürkehályog, ne féljünk a műtéttől, Magyarországon a szemsebészek világszínvonalon, a legmodernebb eszközökkel és technikákkal operálnak.

 

(forrás: Magyar Műlencse Implantációs és Refraktív Sebészeti Társaság, MedicalOnline)
Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
hirdetés