Elérhető a vágás nélküli pajzsmirigyműtét
Magyarországon is elérhetővé vált a pajzsmirigy jóindulatú göbjeinek (strúma) rádiófrekvenciás beavatkozással történő, nyitott műtét nélküli kezelése.
A beavatkozás során vékony kezelőtűvel megszúrják az elváltozást, felmelegítik, és a keletkezett hő elpusztítja a kóros sejteket, ami sok pajzsmirigybetegnek nyújt a hagyományos műtétnél egyszerűbb, kíméletesebb és ambuláns megoldást. Az eljárás kiválthatja az eddig vágással, altatásban és kórházi tartózkodással járó pajzsmirigyműtétet.
Az eljárásról a tájékoztató közleményben idézték Deák Pál Ákost, a Semmelweis Egyetem intervenciós radiológusát, aki szerint hatalmas előrelépés, hogy Magyarországon a régióban egyedülállóan már a pajzsmirigy jóindulatú betegségei is kezelhetők nyitott műtét nélkül. A beavatkozás ambulánsan végezhető, nincs vágás a nyakon, ezért nem okoz erős fájdalmat és mozgási nehézséget sem, így a beteg akár egy-két nappal azt követően visszatérhet a megszokott életviteléhez, munkájához.
A szakember hozzátette, a beavatkozás csak jóindulatú göbök esetében végezhető el; az új eljárást egyelőre nem finanszírozza a társadalombiztosító.