Csontritkulás: látják értelmét a gyógyszerelésnek
A csontritkulás elleni gyógyszerek támogatása mellett érvelt az MTI-hez eljuttatott közleményében a MOOT (osteoporosis társaság) elnöke.
A csontritkulás gyógyszeres kezelésével csökkenthető a csonttörések, illetve a szövődményekhez kapcsolódó halálozások száma, és ez "rendkívül költséghatékonynak tekinthető" - írta Szekeres László, a Magyar Osteoporosis és Osteoarthrologiai Társaság (MOOT) elnöke az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) adataira hivatkozva.
Kiemelte, hogy Magyarországon a becslések szerint mintegy 900 ezer ember szenved osteoporosisban, a combnyaktörés szövődményeinek következtében évente 5-6 ezer ember hal meg. "Egyes előrejelzések szerint az elkövetkező 30 évben két-háromszorosára fog emelkedni az osteoporosis talaján kialakuló törések száma, amit többszörösére növekedett ellátási költségek kísérnek" - tette hozzá.
Mint kifejtette, az OEP 2004 és 2010 közötti adatai alapján feltérképezték a magyarországi helyzetet. Ez alapján az látható, hogy a hét év alatt a csontritkulással kezelt betegek körében folyamatosan csökkent a csonttörések száma. Így évi 3,4 milliárd forintot takarított meg a biztosító, ez körülbelül megegyezik az osteoporosis elleni gyógyszerekre költött évi 3,5 milliárd forint támogatással - írta Szekeres László.