Biztonságosabb gerincsebészeti műtétek Debrecenben
Új, teljes csavarstimulálással kiegészített neuromonitorozási rendszert vezettek be a Debreceni Egyetem Klinikai Központ Idegsebészeti Klinikán. Az eljárás alkalmazásával a sebész már a gerincsebészeti műtét közben visszajelzést kap a behelyezett csavarok pozíciójáról, amelyet szükség szerint azonnal korrigálhat. Az új módszerrel az eddiginél is biztonságosabban végezhetők el a gerincdeformitások kezelésére alkalmazott beavatkozások.
A Debreceni Egyetem Klinikai Központ Idegsebészeti Klinikán több mint tizenöt éve alkalmazzák a műtét közbeni (intraoperatív) monitorozást. Az eljárás nemrégiben kiegészült a teljes csavarstimulálással mind a háti, mind az ágyéki gerincszakasz műtéteinél. Ezt a neuromonitorozási rendszert a gerincdeformitás sebészetében használják. Célja, hogy a gerincvelő funkcionális integritásának kóros változásait még a műtét alatt felismerjék, és a szükséges sebészeti, illetve aneszteziológiai beavatkozással visszafordítsák a folyamatot. Az Idegsebészeti Klinikán a közelmúltban beszerzett Neurosoft IOM32 monitorrendszer alkalmazásával a korábbinál is biztonságosabban elvégezhető a beavatkozás.
– A gerincferdülés-műtéteknél fémimplantátumok behelyezésével, csavarokkal és rudakkal korrigáljuk a görbületet. Nagyon fontos, hogy a csavarok megfelelő pozícióban legyenek, különben sérülhet a gerincvelő, ami alsóvégtagi bénulást okozhat. Az új elektrofiziológiai módszerrel a csavarok helyzetét műtét közben tudjuk kontrollálni és beavatkozunk, ha szükséges. Az összes csavart mind háti, mind ágyéki szakaszon végigstimulálva ellenőrizzük a pozíciójukat, megbizonyosodhatunk arról, hogy a beültetett implantátumok megfelelő helyen vannak, nincsenek-e túl közel például a gerincvelőhöz és nem okoznak neurológiai károsodást. Ezt eddig csak az operációt követően tudtuk kontrollálni, amikor a beteg felébredt – ismertette Ruszthi Péter, a Debreceni Egyetem Klinikai Központ Idegsebészeti Klinika klinikai főorvosa.
– Nemcsak a gyermekkori gerincferdülés korrekcióját, hanem a felnőttkori deformitások kezelését is nagy számban végezzük. Az elektrofiziológiai monitorozást a klinikán már régóta alkalmazzuk, a különböző műtéti típusoknál más-más funkciók ellenőrzésére. Jeszenszky Dezső professzor több mint 15 éve évente két-három alkalommal tart itt mesterkurzusokat, ahol tökéletesíthetjük a módszert. A gerincdeformitás sebészete rengeteget fejlődött az elmúlt évtizedekben, ez pedig szükségszerűen magával vonja az igényt a monitorozási technikák fejlesztésére is – tette hozzá Novák László egyetemi docens, az Idegsebészeti Klinika igazgatója. Ahhoz, hogy az operáló team megbízható jeleket kapjon a beteg állapotáról, nagyon fontos többek között az altatás módszere, az altatószerek mennyisége, minősége, az altatás mélysége, melyekért az aneszteziológus felel. Az elektrofiziológiai monitorozás menetét Tankó Béla aneszteziológus adjunktus Európa leghíresebb gerincsebészeti központjában, a zürichi Schulthess Klinik-en tanulta meg, ahol Martin Sutter vezetésével nagyon magas színvonalú intraoperatív elektrofiziológiai team működik.
– Fontos volt számomra, hogy elsajátítsam ezt a módszert, amihez a kezdetekben sok segítséget kaptam a Neurológiai Klinikától, Fekete Klára tanárnőtől. Két évet tanultam, először Magyarországon, majd egyhónapos tanulmányúton vettem részt Svájcban, Európa egyik legjobb ortopédiai klinikáján. Jelenleg az anesztézia részéről két szakember része a műtéti team-nek, egyikük az altatásért felel, a másik pedig az elektrofiziológiai jeleket figyeli, ellenőrzi. Amennyiben az elektrofiziológiai jelek alapján problémát észlelünk, jelezzük a sebésznek, aki rögtön be tud avatkozni – mondta a hirek.unideb.hu-nak Tankó Béla adjunktus, az Aneszteziológiai és Intenzív Terápiás Klinika szakorvosa.
– Minden olyan korszerű eljárás elsajátítását és bevezetését fontosnak tartjuk, amellyel a betegek műtét alatti és műtétek utáni szövődményei csökkenthetők. Az elmúlt egy-másfél évtizedben egyebek között ilyen módszerek voltak az ultrahang-vezérelt helyi érzéstelenítő technikák bevezetése a pajzsmirigy és a nyakiverőér-sebészetben, de ezt a cél szolgálja az az izomlazítók hatásának követésére alkalmas műtői monitor, amelynek fejlesztésében az utóbbi évtizedben klinikánk meghatározó szerepet vállalt – nyilatkozta Fülesdi Béla egyetemi tanár, az Aneszteziológiai és Intenzív Terápiás Klinika igazgatója. A teljes csavarstimulálással kiegészített új eljárást rutinszerűen egy hónapja alkalmazzák a Debreceni Egyetem Klinikai Központ Idegsebészeti Klinikán, ahol – országos profilú intézményként – hetente 2-4 ilyen műtétet végeznek.