Baktériummal beoltott szúnyogokkal állítanák meg a zikalázat
A zikaláz és a dengueláz terjedését is meg lehet gátolni azzal az új módszerrel, amelyet Vietnamban alkalmaztak tudósok: a Wolbachia nemzetségbe tartozó baktériummal oltották be a zikalázat terjesztő egyiptomi csípőszúnyogok lárváit.
- Bizonyították, hogy a Zika-vírus okozza a kisfejűséget
- Szlovákiában is megjelent a Zika-vírus
- Zikaláz: 4000-ből 1 Guillain-Barré-tünetegyüttest is szerez
- Csehországba ért a Zika-vírus (Frissítve: miniszteri sajtótájékoztató)
- 56 millió dollárt kér a WHO a Zika-vírus elleni küzdelemre
- A FAO a Zika-vírus ellen
- Obama 2 milliárd dollárt kér irtásra, ellátásra, kutatásra
A vietnami egészségügyi hatóságok hétfői jelentése szerint a Wolbachia-baktérium képes blokkolni a Zika-vírust, és megakadályozni, hogy a baktériummal fertőzött egyiptomi csípőszúnyog csípésével a vírus emberre terjedjen tovább.
Leginkább az egyiptomi csípőszúnyogok a felelősek a dengueláz és a Zika-vírus terjesztéséért. Ezekben a szúnyogokban azonban a természetben nem fordul elő a Wolbachia-baktérium.
A vietnami Thnanhnien hírportál (www.thanhniennews.com) szerint vietnami tudósok először 2013 áprilisában szállítottak az ország középső részébe, a Tri Nguyen-szigetre nyolcezer szúnyoglárvát, amelyeket előzőleg Wolbachia-baktériummal oltottak be. A lárvákat nyolcszáz családnak adták át további tenyésztésre.
Három hónap után a sziget egyiptomi csípőszúnyog-állományának 70-80 százaléka már hordozta a baktériumot, mondta el a vietnami higiéniai és járványügyi intézet igazgatóhelyettese, Tran Nhu Duong. Az egyiptomi csípőszúnyog terjesztette vírus felnőtteknél enyhe lefolyású betegséget okoz, a várandós nők magzatainál viszont kisfejűséget idézhet elő.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) február 1-jén nyilvánította nemzetközi egészségügyi vészhelyzetnek a zikaláz kitörését.