Gyógyítás
A COPD akut fellángolásának antibiotikum-kezelése
Gyakori eredménytelenség
Milyen antibiotikumot kapnak járóbetegeink COPD-jük akut fellángolásakor, és a szer függvényében milyen arányban sikeres a terápia? – tették fel a kérdést egy montreali kórház orvosai az International Journal of Chronic Obstructive Pulmonary Disease-ben megjelent közleményükben. Akut fellángolásnak tekintették, ha a beteg a nehézlégzés, fokozott köpetürítés vagy a megnövekedett köpetmennyiség tünettriászából legalább kettőt megemlített.
Minden olyan beteg kórtörténetét elemezték, akit az 1995 és 2004 közötti időszakban kezeltek, legalább egyévnyi követési adat állt róla rendelkezésre, FEV1-értéke pedig az első antibiotikumkúra idején 50 százalék alatti volt. Ez összesen 152 beteg 1180 akut exacerbációját jelentette.
Sikertelennek minősítették a kezelést, ha az antibiotikum adásának megkezdésétől számított egy hónapon belül – még mindig az otthoni ellátás keretében – újra fel kellett írni ugyanazt a szert vagy másikra kellett áttérni, illetve ha ez idő alatt a betegnek a COPD akut fellángolása miatt fel kellett keresnie az ügyeletet vagy kórházi kezelésre szorult.
Leggyakrabban, az esetek 45,9 százalékában cefuroximot kaptak a betegek, ezt követte 21,1 százalékkal a ciprofloxacin. A kezelések 40 százalékában kombinálták az antibiotikumot prednizonnal.
Ugyanakkor minden tíz kezelésből három kudarccal végződött, ami legtöbbször gyógyszerváltáshoz, illetve kórházi felvételhez vezetett. Széles spektrumú antibiotikumok alkalmazása esetén nagyobb volt az eredménytelenség kockázata – még az olyan befolyásoló tényezők statisztikai kiküszöbölése után is, mint hogy vélhetőleg az eleve súlyosabb állapotban lévőket kezelik ilyen gyógyszerrel.
Az utólagos adatelemzés arra is fényt derített, hogy a páciensek 65 százaléka nem olyan típusú antibiotikumot kapott, mint amilyet az adott kockázati csoportba tartozóként az irányelvek szerint kellett volna. Az ilyen eltérés a gyakorlat és az irányelvek között nem ritka, több irodalmi hivatkozás megemlíti, de az eredménytelen kezelések magas arányával együtt ismét ráirányítja a figyelmet arra, hogy COPD-s járóbetegeink állapotrosszabbodásakor körültekintőbben kell antibiotikumot választanunk.
A COPD akut exacerbációját leggyakrabban légúti infekciók okozzák. A fertőző ágensek az esetek 60-70 százalékában baktériumok, 40-50 százalékában vírusok (gyakran társult fertőzésről van szó). A bakteriális infekciók kórokozói legtöbbször (60 százalékban) a Haemophilus influenzae, a Moraxella catarrhalis, illetve a Streptococcus pneumoniae. Az esetek egytizedében atípusos kórokozók (például chlamydiák), ugyancsak körülbelül 10 százalékában Pseudomonas, illetve más, Gram-negatív bélbaktériumok az akut exacerbáció kiváltói. Dr. Herjavecz Irén |
Medical Tribune