hirdetés
2024. december. 23., hétfő - Viktória.

Egészségipar

Vezeték nélküli szívpumpát fejlesztettek ki új-zélandi kutatók

Új-zélandi kutatók vezeték nélkül működő szívpumpát fejlesztettek ki, melyet a szívátültetésre váró emberek használhatnának – jelentették be szerdán.
A kutatók közlése szerint a rendszer egy testen kívül lévő tekercsből áll, mely akár egy zsebben is elhelyezhető és egy másik tekercsből, melyet a testen belül, a kulcscsont mellé tesznek, hogy felvegye a mágneses mezőt, és energiát hozzon létre a szívpumpa működéséhez. A testen belül elhelyeznek egy akkumulátort is, amely félórányi működéshez elegendő energiát képes tárolni. A szakemberek szerint sikerült kiküszöbölni a melegedés problémáját is, mert éppen a megfelelő mennyiségű energiát továbbítja az új technológia.

David Budgett, a technológia fejlesztője elmondta, hogy a vezeték nélküli pumpa akár ki is válthatja a szívátültetést, amely traumás nagyműtét, ráadásul a kilökődés elkerülése miatt nagy mennyiségű gyógyszer szedését vonja maga után. Hozzátette, hogy világszerte évente csak mintegy háromezer szívátültetést végeznek, miközben körülbelül egymillió ember meghal szívelégtelenség következtében.

A módszert az egyetem által erre a célra létrehozott cég fejleszti tovább. Vezetője, Simon Malpas elmondta, hogy két éven belül megkezdik a klinikai próbákat páciensekkel is. Reményeik szerint tíz éven belül évente 50 ezer emberbe ültethetik be a vezeték nélküli szívpumpát.

„Vélhetően ez a létező legextrémebb beültethető orvosi eszköz. Ha ez a pumpa leáll, nagyjából egy perc van még az életből” – tette hozzá Malpas.

MTI

cimkék

Könyveink