Egészségpolitika
Van pénz az új influenza elleni vakcinára
Az oltásra az idei költségvetés általános tartalékából jut pénz, a jövő évi tételt pedig a minisztérium fejezeti költségvetésébe fogják tervezni – mondta, egyben cáfolva azokat az információkat, hogy nem lenne meg a pénzügyi forrás a vakcinára.
A kórházfinanszírozással kapcsolatban a tárcavezető úgy fogalmazott: eddig „számtalan matematika” látott napvilágot, de arra szeretnének választ találni, hogy a fekvőbeteg-ellátásban miért emelkedett 10 százalékkal a betegszám, a járóbeteg-ellátásnál pedig 15 százalékkal a betegszám.
Székely Tamás közölte: korábbi ígéretéhez híven megvizsgálják a kórházak három havi teljesítményeit, és megnézik, hogy jó-e a rendszer, vagy nem.
Mikola István, a Fidesz szakpolitikusa szerdai sajtótájékoztatóján azt mondta, az egészségügyi rendszer működőképességének fenntarthatósága érdekében fel kell adni a teljesítményelvű finanszírozást, és a kórházakat stabil módszerrel kell működtetni.
Meg kell határozni az ellátás biztonsága és a rendszer működőképességének fenntarthatósága érdekében szükséges intézményeket, és ezeket valamilyen stabil finanszírozási módszerrel kell működtetni – tette hozzá.
Úgy fogalmazott, „elérkezett az a pillanat, amikor fel kell adni a teljesítményelvű elszámolást, abba kell hagyni az ezzel a technikával történő trükközéseket”. Biztosítani kell az intézményeknek legalább egy évre a kiszámíthatóságot.
Mikola István elmondta: a kórházakhoz, a rendelőkhöz, a szakellátókhoz megérkeztek a júniusi kifizetések az Országos Egészségbiztosítási Pénztártól. Ezek azt mutatják, hogy az új finanszírozásból fakadó 30 százalékos „lebegő” díjrendszerben már csak 43 ezer forintot ér egy súlyszám a kórházi ellátásoknál. Megjegyezte: ez az összeg áprilisban még 60 ezer, májusban pedig 50 ezer forint volt.
Ez azt jelenti, hogy minél nagyobb a terhelés a kórházakon, annál kevesebb pénzt kapnak – tette hozzá Mikola István. (Az áprilistól érvényes új finanszírozási rend lényege, hogy a kórházak a tavalyi teljesítményük 70 százaléka után kapnak teljes összeget, a fennmaradó 30 százalék után járó összeg aszerint változik, hogy az országban az intézmények összesen mennyi beteget látnak el. Ezt a harminc százalékot úgynevezett lebegő pontértékrendszerben fizetik ki.)
Mikola István kijelentette, arra kérik a kormányzatot, tekintse át a jelenlegi helyzetet, és a kórházak számára minél hamarabb stabil finanszírozást vezessen be.
MTI