hirdetés
2024. december. 25., szerda - KARÁCSONY, Eugénia.

Egészségpolitika

Változik a gyógyászati segédeszközök támogatása

Átalakítják a gyógyászati segédeszközök (gyse) támogatási rendszerét, de változás lesz az eszközök rendelhetőségében, jön a komplex szolgáltatási csomag, és kölcsönzésre is lesz lehetőség; a módosításokról Székely Tamás egészségügyi miniszter számolt be hétfőn, sajtótájékoztatón.

A változásokat két lépcsőben – augusztus közepe és január – vezetik be, az első módosulások a rendszerben augusztus 16-tól érvényesek.

Az egyik változás a társadalombiztosítási támogatásban lesz, ugyanis módosultak a támogatási kulcsok. A rendelet értelmében a hónap közepétől megszűnik a 100 százalékos támogatás, helyette egyes eszközöket 98 százalékban támogat az állam. A többi kulcs 50, 70, 80 és 90 százalék lesz – ismertette Székely Tamás.

Megszűnik például néhány elavult, nem-steril kötszercsalád támogatása. A kötszerekre egységesen a 80 százalékos tb-támogatási kulcs lesz érvényben. A végtagprotéziseket 98 százalékban támogatja az állam azzal, hogy a beteg által fizetendő térítési díj nem haladhatja meg az ötezer forintot. A felnőttek részére készített, enyhén deformált lábra felírható ortopéd cipők esetében 50, míg gyermek esetében 70 százalékos lesz a támogatás. A nagyfokú deformitással élők számára készített cipők többségének árához 90 százalékos támogatást nyújt az állam. A sztómaterápiás eszközök támogatása a legmagasabb, 98 százalékos kulcsba tartozik majd.

A hallásjavító eszközök támogatási kulcsa a 18 évesnél idősebbeknél egységesen 70, míg az ez alatti életkorban 98 százalékos lesz, szintén azzal a kitétellel, hogy a beteg ötezer forintnál nem fizethet többet. A vakok számára felírható botokat és pálcákat az eddig 85 százalékos kulcs helyett augusztus közepétől 98 százalékban támogatja az állam. A szemüvegeknél a hat dioptria alatti szemlencsék támogatása megszűnik, a kontaktlencsék támogatása 70, míg az úgynevezett távcsőszemüvegeké és tartozékaiké 80 százalékra nő.

Szintén augusztustól módosul az eszközök felírhatósága is. Az eddig szakorvos által felírt gyse-t a jövőben – szakorvosi javaslatra – a háziorvos is felírhatja.

A tárcavezető elmondta, januártól bevezetik a gyógyászati eszközök kölcsönözhetőségének lehetőségét, alapvetően azokra az esetekre, ahol az eszköz egy bizonyos ideig kell csak a használójának.

Bevezetik a komplex szolgáltatási csomagot is, ami magában foglalja az eszköz térítésmentes javítását, cseréjét, egyfajta jótállást nyújt. Ha a betegnek problémája van az adott eszközzel, nem kell felkeresnie a szakorvost, hanem egyből a gyártóhoz, forgalmazóhoz fordulhat javításért, pótlásért külön vényírás nélkül.

Januártól lép életbe a keretösszeg rendszere, amely a gyógyszereknél már ismert közgyógyellátási szisztémához lesz hasonló. Az összegről a miniszter még nem tudott nyilatkozni, valószínűleg az eltérő betegségekre nyújtott eszközöknél eltérő lesz ez a bizonyos keretösszeg. Az elképzelés szerint a keretösszegen belül a beteg maga döntheti el, hogy hány darabot és milyen minőségben szeretne igénybe venni.

Székely Tamás közölte még, hogy az idei évre a gyse-előirányzat 42,5 milliárd forint, az év végéig várhatóan 44,5 milliárd forintot költenek majd el.

 

Az Alkotmánybírósághoz fordul a Fidesz?

A Fidesz azt kéri a kormánytól, hogy ne alakítsa át a gyógyászati segédeszközök (gyse) támogatási rendszerét, és az arról szóló rendeletet utasítsa el – mondta Kupper András fideszes politikus hétfőn Budapesten sajtótájékoztatón.
A fideszes képviselő az egészségügyi miniszter hétfői sajtótájékoztatójára reagált, amelyen Székely Tamás arról számolt be, hogy átalakítják a gyógyászati segédeszközök (gyse) támogatási rendszerét, de változás lesz az eszközök rendelhetőségében, jön a komplex szolgáltatási csomag, és kölcsönzésre is lesz lehetőség.
Kupper András hangsúlyozta: a kormány mondjon nemet az „alapvetően elhibázott” koncepciójú rendeletre. Mint mondta, minden egyes betegségcsoportban a betegterhek növekedésével jár, ha a rendelet életbe lép.
A fideszes képviselő a miniszter azon közlésére, miszerint a segédeszközökre fordítható előirányzatban a tavalyi évhez képest 600 millió forinttal több felhasználható forrás áll rendelkezésre, úgy reagált: a 600 millió forint azt az összeget sem éri el, amennyivel az áfa növelése megnövelte a segédeszköz kassza kiadásait.
Kupper András még július 22-én, egy sajtótájékoztatón azt mondta: az ombudsmanhoz és az Alkotmánybírósághoz fordul a Fidesz, ha a kormány elfogadja és bevezeti azt a rendeletet, amely alapján mostantól fizetniük kell a gyógyászati segédeszközökért azoknak is, akik eddig ingyenesen jutottak ezekhez hozzá.

Forrás: MTI

 

MTI

cimkék

Könyveink