hirdetés
2025. február. 21., péntek - Eleonóra.
hirdetés

Unikornisok a láthatáron

A Portfolio Békási Tamást, az EIT Health InnoStars RIS üzletfejlesztési menedzserét arról kérdezte, milyen tényezők döntik el, hogy egy ötlet sikerré válik, vagy elbukik a korai szakaszában.

Az egészségügyi innovációk piaca az egyik leggyorsabban fejlődő szektor világszerte – és nem véletlenül. Az új eszközök, szolgáltatások és megoldások forradalmasítják a betegellátást, csökkentik az orvosok terheit és személyre szabottabbá teszik a kezeléseket. A mesterséges intelligencia által vezérelt diagnosztikai rendszerektől kezdve a viselhető okoseszközökig rengeteg újítás jelenik meg, amelyek nemcsak az egészségügyet, hanem az emberek mindennapjait is átalakítják.

Bár nem egyszerű az egészségügyi innovációk piacán érvényesülni, hiszen a vonatkozó szabályozás és az engedélyeztetési folyamat is elég komplex, mégis rengeteg lehetőség rejlik benne. A startupok számára különösen a digitális egészségügy és az orvostechnológiai eszközök szektora jelentenek gyors növekedési lehetőséget, hiszen a digital health és a medtech területeken az új ötletek rövidebb idő alatt piacra vihetők, mint például a gyógyszeriparban.

A növekedés elképesztő ütemben zajlik: az Európai Unió digitális egészségügyi piacának mérete tavaly már elérhette a 64 milliárd eurót a Graphical Research jelentése szerint, és az előrejelzések alapján az orvostechnológiai eszközök globális piaca 2024-es 542,21 milliárd dollárról 2032-re akár 886,80 milliárd dollárra is nőhet. A bővülést jelenleg legfőképpen olyan trendek hajtják, mint az AI-alapú egészségügyi alkalmazások, a távdiagnosztika, a robotsebészet és a genomika fejlődése.

Az egészségügyi startupok számára a piacra lépés nehezebb lehet, mint más iparágakban, viszont a siker esetükben sokkal többről szól, mint üzleti eredményekről. “Az egészségügyi startupok kettős szerepet töltenek be: egyrészt óriási üzleti lehetőség van ebben a szektorban, hiszen a világ egyik legjövedelmezőbb és legnagyobb potenciállal rendelkező piacáról van szó. Másrészt ezek a vállalkozások már a korai szakaszban is hozzájárulhatnak az emberek életminőségének javításához és az egészségügyi ellátás fejlesztéséhez – először helyi, majd egyre szélesebb körben” – emelte ki Békási Tamás, az EIT Health InnoStars RIS üzletfejlesztési menedzsere.

A szakember hangsúlyozta: a startupok egyik legnagyobb kihívása, hogy leküzdjék a szociokulturális közeg és az oktatás innovációra és vállalkozói kedvre gyakorolt negatív hatásait. Ehhez elengedhetetlen egy legalább régiós szintű gondolkodásmód kialakítása, amely nemcsak az innovatív megoldásokra váró problémák felismerésében segít, hanem a hosszú távú gazdasági tervezésben is kulcsszerepet játszik.

A teljes információt ITT olvashatja

(forrás: Portfolio)

Könyveink