Törvénysértően államosít a kormány
A megyei elnökök törvénysértően, testületi felhatalmazás nélkül írták alá a szerződést a kormánnyal, amelyben lemondanak a megyék feladatainak és vagyonának döntő részéről – írja a Népszabadság.
- Szócska Miklós csütörtökön egyeztet a kórházigazgatókkal
- Felmentik az államosított kórházak vezérkarát
- Megkezdődik a kórházi vagyonmentés
- Novembertől állami tulajdonba kerülnek a budapesti kórházak
- Több száz megyei intézményt államosítanak
- "Ez a lopás törvényesítése!"
- Réthelyi: nem kártalanítja a kormány a fővárost a kórházállamosításért
Ellentétes az önkormányzati törvénnyel a kormány és a megyei közgyűlési elnökök által szeptember 30-án aláírt megállapodás, amely arról szól, hogy az állam átveszi a megyei intézmények működtetését, ezeknek az intézményeknek az adósságát és a működéssel összefüggő vagyonát.
A megyei elnökök testületi felhatalmazás nélkül alá sem írhattak volna olyan szerződést, amelyben lemondanak a megyék feladatainak és vagyonának döntő részéről, gyakorlatilag kiürítik a saját intézményüket. Borítékolható, hogy a fideszes többségű testületek utólag jóváhagyják a megállapodásban foglaltakat, a kormány által kezdeményezett szerződés így a jogállamiság és a demokrácia megcsúfolása – állítják megyei önkormányzati vezetők.
Zongor Gábor, a Települési Önkormányzatok Országos Szövetsége (TÖOSZ) főtitkára lapnak azt mondta: önkényes és törvénysértő a sorrend, ahogyan a kormány az önkormányzati rendszer törvényi módosítása előtt magához vonja a teljes megyei intézményrendszert és a működtetéséhez szükséges ingó és ingatlan vagyont. A hatályos önkormányzati törvény egyedül a megyék esetében határozza meg viszonylag pontosan a szubszidiaritás – azon a szinten hozzanak döntést valamiről, ahol annak hatásait érzékelik – szabályait. Ezt veszi semmibe a megállapodás.
– A közgyűlési elnökök a saját pozíciójuk megőrzése érdekében eladták a megyei intézményrendszert egy tál lencséért – kommentálta a történteket Gyenesei István egykori önkormányzati miniszter. Gyenesei felhívta a figyelmet arra, hogy a megyék vagyona – amelynek része a megyeháza és közintézmények sora – több száz év alatt halmozódott fel, nem kis részben a helyi polgárok hozzájárulása révén. Ezek a javak őket illetik, de most az állam egyetlen tollvonással elveszi tőlük. Csige Tamás, Hajdúdorog polgármestere szerint az a Fidesz államosítja most a teljes megyerendszert, amely négy éven át hisztériázott, hogy az előző kormány veszélyezteti az ezeréves Szent István-i örökséget.