Tisza600 adománygyűjtő SUP teljesítménytúra indul
Június 5-én indul útjára a Tisza600 adománygyűjtő SUP teljesítménytúra a SUPrise Sportegyesület szervezésében.
Az adománygyűjtő túra résztvevői június 5-én indulnak Tiszabecsről, és naponta 50-60 kilométert eveznek a Tiszán. A túra június 15-én ér véget Szeged alatt, a Tisza magyar–szerb határszakaszánál. A SUP-osok olyan különleges természeti és kulturális helyszínek mellett haladnak majd el, mint a Tokaji borvidék, a Tisza-tó madárrezervátuma, a Kiskörei-víztároló vagy a szolnoki Tiszavirág híd. A jótékonysági túra legnagyobb kihívásai közé tartozik majd – a 600 kilométeres evezés mellett – a tiszalöki és a kiskörei zsilipelés, a kellemesnél hűvösebb víz (12–17 Celsius-fok), a szembeszél, de a folyó kanyarulatai és a néhol visszafelé áramló víz is próbára tehetik a résztvevőket.
A Tisza600 túrát a SUPrise Sportegyesület szervezi. A csapat tagjai amatőr, de elkötelezett SUP-rajongók, van köztük óvónő, orvos, agrármérnök, harmincas fiatal és több 60 év feletti is. A túra technikai vezetője lesz Szabó Gábor világbajnoki bronzérmes SUP-versenyző és Szabó Zénó ifjúsági Európa-bajnok.
A csapat tagjait nemcsak az evezés szeretete köti össze, hanem a tenni akarás is: teljesítményükkel arra az emberfeletti munkára szeretnék felhívni az emberek figyelmét, amit a Kelet-magyarországi Speciális Mentő Egyesület végez bajbajutott embertársaink megmentéséért.
A Kelet-magyarországi Speciális Mentő Egyesület hazánk egyik legtapasztaltabb, önkéntes alapon működő szervezete: életmentő munkájukra 26 éve lehet számítani.Elsősorban Szabolcs-Szatmár-Bereg és Hajdú-Bihar vármegyében tevékenykednek, de nemcsak lokálisan, hanem országos és nemzetközi szinten is aktívak. Elsődleges céljuk, hogy segítsenek a bajbajutottaknak, ami speciális eszközöket és nagy fokú tudást, szakképzettséget igényel. Feladataik közé tartozik a részvétel a mentési munkálatokban, eltűnt személyek felkutatása, viharkárok, árvízi károk elhárítása. Részt vettek a mentésben a vörösiszap-katasztrófa során, de cunamihoz, földrengésekhez, sőt a Katrina hurrikánhoz kapcsolódó mentésben is. Lángos kutyával együtt a 2023-as törökországi földrengés mentési munkálataiból is kivették a részüket, 7 embert – köztük egy édesapát és 2 gyermekét – sikerült kimenteniük a romok alól.
A Kelet-magyarországi Speciális Mentő Egyesület tagjai az éves tagdíj befizetésével és a tagok által vállalt különböző munkákból (pl. veszélyes fák kivágása) működtetik az egyesületet. Adományok elvétve és minimális összegben növelik a szervezet számláját. Működési költségeiket, a mentéshez szükséges felszereléseket saját forrásokból, támogatásokból és az 1%-os adófelajánlásokból fedezik.
A SUP-osok abban bíznak, hogy sokan tartják támogatásra méltónak a Kelet-magyarországi Speciális Mentő Egyesületet, és a túra kapcsán összegyűlt adományokból megvehetik azt a csaknem 3 millió forintba kerülő hőkamerás drónt, amelyik jelentősen növelheti a keresések hatékonyságát a nehezen megközelíthető terepeken, illetve az éjszakai mentőakciók során.
A SUPrise Sportegyesület csapata 2024-ben a Balaton180, 2023-ban a Duna420 teljesítménytúrával már bizonyította elkötelezettségét: ezekkel a teljesítménytúrákkal akkor körülbelül 5 millió forintot gyűjtöttek a Magyar Szervátültetettek Szövetsége javára.
A csapat a Tisza600 adománygyűjtő SUP teljesítménytúra során három településen is várja azokat az érdeklődőket, akik szeretnének megismerkedni ezzel a fantasztikus sporttal (a pontos helyszínek és időpontok a SUPrise Sportegyesület Facebook-oldalán lesznek megtalálhatók):
Tokaj, Kikötő (június 8., 14 órakor): itt mentési bemutatót tart a Kelet-magyarországi Speciális Mentő Egyesület;
Tiszafüred (június 11.) és
Mindszent (június 14.): SUP-bemutató az érdeklődők számára.
PayPal:www.keszenleti.hu
Átutalás: Takarékbank 68800099-13005311
Megjegyzés: Tisza600