Takács: Nem 40, hanem 20 ezer ápoló hiányzik az egészségügyből
A Tusványoson zajló szabadegyetemen a 24.hu arról kérdezte Takács Pétert, a Belügyminisztérium egészségügyért felelős államtitkárát, miként reagálnak a szakszervezetek és a kamarák által megfogalmazott kritikákra.
Takács szerint a kamara ezt a becslést a tízezer lakosra jutó szakdolgozószámból vezette le, de ez nem ad pontos képet. A valós hiány szerinte inkább 20 ezer fő körül mozog, és ebből is körülbelül a fele Budapesten jelentkezik. A fővárosi helyzet javítására az államtitkár egy lakhatási támogatási programot említett, amelynek részeként például nővérszállók építését tervezik Budapesten. Emellett a bérfejlesztések is motivációs eszközként szolgálnak, de – mint mondta – a probléma gyökere mélyebben keresendő.
„Ha megnézzük a korfát, a szakdolgozói és az orvosi hiány sem most keletkezett” – fogalmazott, rámutatva: jelenleg a nyugdíj előtt állók vannak túlsúlyban, miközben szinte teljesen hiányzik a 40–55 év közötti középgeneráció. Ugyanakkor egyre többen vannak a pályakezdők, és úgy látja, ők már elkötelezettebbek, bent is maradnak a rendszerben.
Takács Péter szerint nemcsak Magyarország küzd szakdolgozói hiánnyal, ez globális jelenség, amely a fejlett világot is érinti, írja a HRportal. A megoldást szerinte nem kizárólag az anyagi ösztönzés jelenti, hanem a szakmai kiteljesedés lehetősége is. Ezért vezette be az államtitkárság a kompetenciabővítést.
Arra a kérdésre, hogy van-e tervben külföldi munkaerő bevonása, Takács úgy válaszolt: célzottan nem keresnek ilyen megoldást, de időnként megkeresik őket munkaerő-közvetítő cégek. Ilyenkor a legfontosabb szempont az adott ország képzési rendszere – csak akkor jöhet szóba a foglalkoztatás, ha a jelöltek a magyar nyelvet megtanulják, és biztosan el tudják látni a betegeket. Eddig nem találtak olyan külföldi munkaerőt, akik megfeleltek volna ezeknek a feltételeknek.