hirdetés
2024. november. 23., szombat - Kelemen, Klementina.

Szolnok megyei orvosok az erdélyi Kászonaltíz községben

Öt nap alatt hatszáz ember egészségügyi szűrővizsgálatát végezte el egy tízfős, Jász-Nagykun-Szolnok megyei orvosokból és szakdolgozókból álló csoport az elmúlt héten a romániai, Hargita megyei Kászonaltíz településen, hogy segítsék az erdélyi magyarság egészségügyi szakellátását - közölte a megyei orvosi kamara elnöke.

Rédl Jenő -, aki a csoport egyik tagja volt - tapasztalataikról elmondta: Romániában az orvosi szakellátásához való hozzáférés sokkal nehezebb, mint Magyarországon, egyebek mellett azért, mert kevés a szakorvos, és költséges a beutazás az egészségügyi centrumokba. Az ott élők csak akkor mennek orvoshoz, ha nagyok a fájdalmaik, nem törődnek kellő mértékben az egészségükkel. Példaként említette, hogy egy embernél szívinfarktust állapítottak meg, azonnal mentőt hívtak hozzá, ám a beteg nem volt hajlandó kórházba menni, a figyelmeztetés és rábeszélés ellenére hazament.
A megyei orvosi kamara elnöke elmondta azt is: sok olyan emberrel találkoztak, aki magas vérnyomással küszködik, de az egészségügyi felvilágosítás hiánya miatt nem tud ennek veszélyeiről. Több esetben a magyar orvosok tájékoztatták őket e betegség jellemzőiről, a felírt gyógyszerek szedésének fontosságáról. Hasonló felvilágosításra szorultak a kisgyerekes anyák, velük a kicsikre leselkedő betegségekre és az ápolásra vonatkozó tudnivalókat osztotta meg a gyermekgyógyász.
Rédl Jenő beszélt arról is, hogy a magyar orvosokat olyan megható szeretettél fogadták a helybeliek, amilyen itthon már régóta nem érezhető; mindannyian lelkileg feltöltődve érkeztek haza.
A Kászonaltíz községben megvalósított szűrőprogramra a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Közgyűlés egymillió forintot biztosított. A csoport a vizsgálatokhoz szükséges eszközökön kívül kötszereket, tűket, fecskendőket, fertőtlenítő szereket, és - három gyógyszeripari cég jóvoltából, csaknem félmillió forint értékben - gyógyszereket vitt magával adományként.
A felkért orvosok szinte gondolkodás nélkül elvállalták a fizetség nélküli munkát, volt közöttük szemész, kardiológus, diabetológus-belgyógyász, gyermekgyógyász, urológus, bőrgyógyász és radiológus. A teljes szűrési anyagot a helyi családi orvosok hasznosíthatják.


MTI

cimkék

Könyveink