hirdetés
2024. november. 22., péntek - Cecília.

Szászország Magyarországon "gyártat" orvosokat

Két magyar egyetem közreműködésével enyhítené a helyi orvoshiányt a szászországi orvosok érdekképviselete – írja a Financial Times Deutschland-ra  (FTD) hivatkozva az MTI.

A német üzleti lap szerint az egészségbiztosító pénztárakkal szerződésben álló, saját rendelőt üzemeltető szászországi orvosok érdekképviseleti szervezete (Kassenärztliche Vereinigung Sachsen – KVS) tanévenként 80 ezer eurót fordítana egy-egy hallgató magyarországi képzésére, s akár 20 orvostanhallgató magyarországi tanulmányait is finanszírozhatja. A programban résztvevő diákoknak cserébe vállalniuk kell, hogy a diploma megszerzése után 5 évig Szászországban gyakorolják szakmájukat, vagy visszafizetik a tandíjat.

A program 2013-ban indul, egyelőre kísérleti jelleggel. A legfőbb cél az orvoshiány enyhítése, ugyanakkor a szervezet nyomást is kíván gyakorolni a politikára, hogy bővítsék az orvosképzést a tartományban - írta az FTD.

A lap megjegyezte, hogy a budapesti Semmelweis Egyetemen és a Pécsi Tudományegyetemen  egyaránt folytatnak német nyelvű orvosképzést. A Semmelweis Egyetem Németországban is képez orvosokat. Az egyetem Hamburgban indított úgynevezett székhelyen kívüli oktatási programot az Asklepios német kórházüzemeltető társasággal közösen, az első évfolyam az idén végzett.

A saját rendelőt üzemeltető mintegy 150 ezer németországi orvos országos érdekképviselete (KBV) csütörtökön állapodott meg a honorárium emeléséről az egészségbiztosítók szövetségével (GKV). Az orvosok 10 százalékos emelést kértek, hivatkozva a rendelők üzemeltetési költségeinek növekedésére és az inflációra. A tárgyalások eredménye csupán 1 százalékos, éves szinten 1.800 eurós emelés.

A tárgyalások apropóján a Die Welt című lap összesítést közölt a honoráriumok alakulásáról. Eszerint 2011 első félévében országos átlagban 102.004 euró kaptak a KBV-hez tartozó orvosok. A honorárium legnagyobb részét, 51,6 százalékát az üzemeltetési költségek fedezésére fordították. A nettó jövedelem a teljes összeg 23,5 százaléka volt. A lap szerint a Szászországban dolgozó orvosok honoráriuma meghaladta az átlagot, 115.408 euró volt 2011 első félévében.

(forrás: MTI)

Könyveink