hirdetés
2025. április. 12., szombat - Gyula.
hirdetés

Szakdolgozók egészségnevelése: személyre szabott életmódváltó program

Az egészségügyi szakdolgozók egészségnevelése olyan kulcsfontosságú tevékenység, amely az ő egészségügyi ismereteik, készségeik és attitűdjeik fejlesztésére irányul, hogy hatékonyan támogathassák a saját és mások egészségét. Ez a folyamat magában foglalja a szakdolgozók oktatását, motiválását és támogatását az egészséges életmód fenntartásában, miközben biztosítja számukra a legújabb szakmai ismereteket. A Covid–19-pandémia elleni küzdelem világított rá a világ számos országában, így hazánkban is arra, hogy jól képzett és egészséges egészségügyi dolgozókkal, szakdolgozókkal lehet biztonságos betegellátást biztosítani. A szakdolgozók egészségnevelése hozzájárul ahhoz, hogy az egészségügyi ellátórendszer stabilabb, hatékonyabb és fenntarthatóbb legyen. A megfelelő programok, támogatási rendszerek, képzések és a mentorálás révén a szakdolgozók nemcsak saját egészségüket őrizhetik meg, hanem példaként szolgálhatnak a betegek és a társadalom számára is. Ehhez nyújt a pilotprogram keretein belül szakmai támogatást a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara (MESZK).

Az egészségügyi szakdolgozók napi munkájuk során mind fizikai, mind mentális szempontból jelentős terhelésnek vannak kitéve, függetlenül attól, hogy az egészségügy vagy a szociális ellátás alap- vagy szakellátási területén dolgoznak. A váltott műszakos munkarend, valamint a rendszertelen és elégtelen éjszakai pihenés olyan kockázati tényezők, amelyek nagymértékben hozzájárulhatnak az elhízáshoz – összességében olyan állapothoz vezetnek, amely számos betegség kialakulásának előfutára lehet. Az egészségnevelés segíthet megelőzni a kiégést, csökkenteni a stresszt, és fenntartani az optimális egészségi állapotot (1).

Példamutatás

A szakdolgozók gyakran példaképek a betegek és a közösség számára, akár a gyermekek, a tanulók, akár pedig a felnőtt lakosság körében. Az egészséges életmódjuk hitelesebbé teszi az általuk közvetített egészségügyi üzeneteket. Itt nemcsak az addiktív kórállapotok – mint például a dohányzás, az alkohol- és túlzott gyógyszerfogyasztás – elleni sikeres küzdelemre gondolhatunk, hanem az elhízás csökkentésére, a tudatos életmódváltásra és ennek eredményes és sikeres megélésére, valamint a betegségek megelőzésére is (2).

Hosszú távú szakmai alkalmasság

Az egészséges szakdolgozók hatékonyabban végzik munkájukat, ritkábban vesznek igénybe betegszabadságot, és hosszabb ideig maradnak aktívak a pályán. Ez nemcsak a népegészségügyi érdekek, hanem a nemzetgazdaság szempontjából is kiemelt fontosságú, mivel hozzájárul a biztonságos és fenntartható betegellátás megszervezéséhez és megvalósításához (3).

Szakmai fejlődés támogatása

Alapvető tény, hogy egy egészségügyi szakdolgozó nem rövid tanulmányainak eredményeképpen rendelkezik azzal a tudással, amely az egészség megtartásához, a betegségek megelőzéséhez, korai felismeréséhez, megfelelő kezeléséhez, rehabilitációjához és gondozásához szükségeltetik. Teljes körű ismeretekkel rendelkezik a primer, szekunder és tercier prevenciós feladatokat illetően, valamint tisztában van a negyedleges prevenció elveivel is, amelyek a nem megfelelő betegellátás vagy gyógyszerhasználat szövődményeinek megelőzésére irányulnak. Az egészségügyi és egészségnevelési módszertani ismeretek rendszeres frissítése viszont elengedhetetlen ahhoz, hogy a szakdolgozók a legújabb tudományos eredmények alapján dolgozzanak (4).

1. táblázat. Az egészségnevelés fő területei szakdolgozók számára (5)

Fizikai egészség:

−       Egészséges táplálkozás, testmozgás népszerűsítése

−       Ergonomikus munkakörnyezet kialakítása és a mozgásszervi panaszok megelőzése

Mentális egészség:

−       Stresszkezelési technikák, például mindfulness vagy relaxációs módszerek elsajátítása

−       A mentális egészséget támogató munkahelyi kultúra kialakítása

Egészségtudatosság fejlesztése:

−       Az egészségügyi kockázatok felismerése és kezelése

−       Dohányzás, alkoholfogyasztás és más káros szokások csökkentése vagy elhagyása

Szakmai készségek fejlesztése:

−       Kommunikációs technikák az egészségügyi edukációban

−       Korszerű tudományos ismeretek és technológiák alkalmazása

Egészségtudatosság fejlesztése:

−       Az egészségügyi kockázatok felismerése és kezelése

−       Dohányzás, alkoholfogyasztás és más káros szokások csökkentése vagy elhagyása

Szakdolgozói Életmód Program

A MESZK 2020 óta folyamatosan törekszik olyan programok, események szervezésére, ahol kollégáink maguk is egészségesebben étkezhetnek, megfelelő módon mozoghatnak, és lelkileg is támogatást, segítséget, útmutatást kaphatnak. A testmozgás, a táplálkozás és a lelki egyensúly egységes kezelése hosszú távon pozitív változásokat eredményezhet a szakdolgozók mindennapi életében és az egészséghez való hozzáállásukban.

A Szakdolgozói Életmód Program (Sz.É.P.) online regisztráció után érhető el, 2024 őszén indult a mibolmennyitegyek.hu oldal közreműködésével. Az oldal olyan tanácsadó rendszert kínált, amelyet egészségügyi szakemberek alakítottak ki, és amely szakszerű segítséget nyújtott az oda látogatóknak, mintegy „egészségügyi asszisztensként”. A honlap lektorált és hiteles táplálkozási tanácsait dietetikusok és orvosok dolgozták ki, hogy mind a laikusok, mind az egészségügyi szakemberek számára hasznos útmutatást biztosítsanak. Az érzékenyítési szakaszban számos szakmai eseményt szerveztünk, beleértve konferenciákat, szakmai tudományos napot, amelynek célja az volt, hogy érzékenyítsük a téma iránt fogékony és érdeklődő kollégáinkat.

Azok, akik kitöltötték ezen időszakban a MESZK által összeállított kérdőíveket, felmérőlapokat, bekerültek egy olyan adatbázisba, amely lehetővé teszi a csoportban történő további kommunikációt. A MESZK hírlevelében, zárt közösségi csoportban egészségügyi szakemberek, szakértők által nyújtunk segítséget.

Az egészségügyi dolgozók egészségi állapotának javítása egy átfogó, támogató program keretében történik. Ez a program szakmai támogatást nyújt, és figyelemmel kíséri a változásokat, például a rendszeres testmozgás heti tervezését vagy a helyes étkezés napi kialakítását (6). Fő szempont az egészségtudatosság növelése, a kiegyensúlyozott táplálkozással összefüggő ismeretek bővítése, a szakdolgozók életmóddal kapcsolatos kockázatainak megismerése, illetve meglévő egészségi problémák kapcsán ajánlott egyéni étrendi javaslatok elsajátítása, a fizikai aktivitás növelése és nem utolsósorban a lelki egészség megőrzése.

A kezdeti lelkesedés fenntartása érdekében hívtuk össze az első személyes részvételen alapuló rendezvényt, ahol közel száz szakdolgozó gyűlt össze. Az Együtt az Egészségért: Életmódváltás a munkahelyeken című szakmai nap keretében a résztvevők egyéni szűrővizsgálatokon vehettek részt, egyéni és csoportos életmóddal kapcsolatos tanácsokat és előadásokat hallgathattak meg. A programmal igyekeztünk a résztvevők motivációját fenntartani, életmódváltozásukat követni. A program további hat hónapon keresztül pilotprogram keretében kerül megvalósításra, ahol a résztvevők további ismeretekkel, technikákkal, életmód-stratégiákkal gazdagodhatnak. A cél, hogy folyamatosan fenntartsuk a részt vevő szakdolgozó kollégák belső motivációját saját egészségük megőrzése, fejlesztése érdekében, valamint hogy e kérdésben a program alapjául szolgáló három terület, azaz a testmozgás, a táplálkozás és a lelki egyensúly harmóniáját megőrizzük. További célunk, hogy a próbaprogram során felhalmozott tapasztalatokat helyi, megyei, regionális és országos szintű további kampányok során használjuk fel és terjesszük az egészségügyi szakdolgozók széles táborában. Az egészségügyi szakdolgozók kiemelt szerepet játszanak az egészségnevelésben, mivel közvetlen kapcsolatban állnak a betegek és a lakosság különböző csoportjaival. Az egészségnevelés olyan tevékenységek összessége, amelyek célja, hogy az emberek megértsék az egészséget befolyásoló tényezőket, és képesek legyenek az egészséges életmód megvalósítására. Ezt saját példákkal, személyes tapasztalatokkal rendelkező, hiteles szakdolgozók tudják a leghatékonyabban elvégezni. Ehhez kíván a MESZK hatékonyan hozzájárulni.

2. táblázat. Az egészségnevelés módszerei szakdolgozók számára (4)

Oktatási programok és továbbképzések:

−       Rendszeres tanfolyamok, workshopok és konferenciák az egészségmegőrzés és -fejlesztés témáiban

Munkahelyi egészségfejlesztési programok:

−       A szakdolgozók számára szervezett szűrővizsgálatok, fitnessprogramok és pszichológiai tanácsadás

Csoportos és egyéni támogatás:

−       Kollegiális (peer) támogatási rendszerek és személyre szabott tanácsadás a mentális és fizikai egészség javítására

Digitális eszközök és platformok használata:

−       Online tanfolyamok, mobilalkalmazások és digitális egészségügyi eszközök segíthetnek a szakdolgozóknak naprakészen tartani ismereteiket és nyomon követni egészségügyi állapotukat

Az egészségügyi szakdolgozók egészségnevelését végző szervezetek számos kihívással szembesülnek a programok és konzultációk megvalósítása során. Az egyik legfőbb akadály az időhiány: a havi többletmunka, amely gyakran eléri a 200-240 munkaórát, valamint a gyakran változó beosztások, különösen a megszakítás nélküli munkarendben dolgozók esetében, jelentősen megnehezítik a programokon való részvételt. Ugyancsak gátló tényező, hogy nem minden szakdolgozó érzi szükségét az egészségnevelési programokban való részvételnek, ez hatással lehet kollégáinak hozzáállására is. Mindezek mellett a szervezéshez és megvalósításhoz szükséges erőforrások hiánya is észlelhető, az egészségneveléshez szükséges pénzügyi és infrastrukturális támogatás nem mindig áll rendelkezésre.

Összefoglalás

A szakdolgozók egészségnevelése hozzájárul ahhoz, hogy az egészségügyi ellátórendszer stabilabb, hatékonyabb és fenntarthatóbb legyen. A megfelelő programok, támogatási rendszerek, képzések és a mentorálás révén a szakdolgozók nemcsak saját egészségüket őrizhetik meg, hanem példaként szolgálhatnak a betegek és a társadalom számára is. Éppen ezért az egészségügyi szakdolgozók kiemelt szerepet játszanak az egészségnevelésben, mivel közvetlen kapcsolatban állnak a betegek és a lakosság különböző csoportjaival. Ez különösen fontos a lakó- és munkahelyközeli ellátások területén, azaz a háziorvosi praxisokban és a foglalkozásegészségügy területén, ahol a primer prevenció keretében végzett egészségnevelési és az egészségfejlesztési feladatok egyedülálló módon valósíthatók meg. Az egészségügyi szakdolgozók szerepe az egészségnevelésben megkerülhetetlen, mivel közvetlen hatással vannak a lakosság egészségi állapotának javítására. A sikeres egészségneveléshez szükség van megfelelő képzésekre, együttműködésre más egészségügyi szakemberekkel, illetve közösségi támogatásra is. Az egészségnevelés hatékony eszköz lehet a társadalom egészségi állapotának fenntartásában és javításában. Az egészségügyi vezetők és döntéshozók számára kiemelt feladat, hogy támogassák ezeket az erőfeszítéseket, és hosszú távon biztosítsák a szakdolgozók egészségét és jólétét (1).

IRODALOM

1. Hirdi LR, Balogh Z. Munka és magánélet egyensúlya az egészségügyi szakdolgozók körében. NŐVÉR 2024;37(3)26–34.

2. Berkő P. Betegségek megelőzése és korai felismerése. Akadémiai Kiadó, Budapest, 2020. DOI: https://doi.org/10.1556/9789634544302

3. Miles L. Physical Activity and Health. Nutrition Bulletin 2007;32(4):314–363.

4.Állami Egészségügyi Ellátó Központ. Egyéni egészségtervezés módszertani kézikönyv. Forrás: https://semmelweis.hu/gytk/files/2017/11/Egyeni_egeszsegtervezes_modszertani_kezikonyv_finalMF.pdf 

5. Tanári Digitális Iskolai Egészségfejlesztési Eszköztár. Módszertani kézikönyv 2022. Retrieved 2024-08-11 from: https://efop180.antsz.hu/jatszoter/index.php/hirek/5-egeszsegfejlesztesi-modszertani-kezikonyv

6.Magyar Dietetikusok Országos SzövetségeOKOSTÁNYÉR® – Új magyar táplálkozási ajánlás. 2020. Forrás: https://mdosz.hu/uj-taplalkozasi-ajanlasok-okos-tanyer/

Dr. Balogh Zoltán, Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara, Országos Elnökség, Budapest
a szerző cikkei

(forrás: Medical Tribune)

Könyveink