hirdetés
2025. július. 17., csütörtök - Endre, Elek.
hirdetés

Sinkó Eszter felelősségvállalásról és elveszett, kóborló betegekről

Mindenki másra mutogat, a beteg pedig elveszetten kóborol az egészségügyi ellátórendszerben, és ha van pénze, magánba megy – mondta Sinkó Eszter egészségügyi közgazdász a hvg360-nak.

2024-ben 150 milliárd forint pluszforrást irányzott elő a kormány a kórházak számára, amelyet – a korábbi gyakorlattól eltérően – nem év végén, hanem már év közben folyósítanak, visszamenőleg is. E döntés komoly előrelépés a korábbi, utólagos adósságrendezésekkel szemben. Ugyanakkor a pluszpénz nagy része nem közvetlenül gyógyításra megy: 47 milliárd forintot például kizárólag a kórházi étkeztetés minőségi javítására fordítanak.

A dologi kiadások hat százalékos emelése némi előrelépést jelent, például az eszközbeszerzések, gyógyszerek területén – komolyabb változások azonban ettől nem várhatók, az ellátás színvonala csak helyenként, főképp a sebészeteken és a pszichiátrián javulhat érezhetően. A várólista-csökkentő program támogatásán viszont nem emeltek, sőt, az ellátók számára a motiváció csökkent.

A várólisták csökkentésére évente ötmilliárd forintot fordítanak, a Covid előtt 130 százalékos felárat fizettek az elvégzett műtétek után annak érdekében, hogy megfelelő motivációt biztosítsanak a beavatkozások gyorsabb elvégzésére a feltorlódott műtétek körében. A pandémia után azonban a felár összegét 110 százalékra csökkentették, és ez azóta se változott – magyarázta a hvg360-nak az egészségügyi közgazdász, aki szerint érthetetlen, miért nem emelik meg a többletfinanszírozást újra 130 százalékra, megkímélve ezzel a betegeket a magánellátás igénybevételétől. Jelen körülmények között a kormánynak fel kellene vállalnia a magasabb térítési díjat, hogy a gyógyulni vágyók nagyobb számban kaphassanak ellátást az állami kórházakban.

A jelenlegi rendszer túlközpontosított, az igazgatók mozgástere minimális, a szolgáltatók között kölcsönös felelősséghárítás zajlik: a szakrendelők a háziorvosokat, utóbbiak a rendszer hozzáférhetetlenségét okolják. A beteg végül elveszetten bolyong az ellátás útvesztőjében, s ha tudja, inkább a magánegészségügyhöz fordul – sorolta Sinkó Eszter, és beszélt arról is, hogy a kormány visszatartja a forrásokat, mondván: a kórházak felelőtlenül költekeznének, miközben a régióban is lemaradtunk a GDP-arányos egészségügyi kiadásokban. A folyamatos adóssághalmaz nem feltétlenül a rossz gazdálkodás, mint inkább a forráshiány eredménye.

Pozitív fejleményként említi, hogy nőtt az MR/CT/robotikai ellátottság, az  EESZT és Egészségablak applikáció révén pedig bővült a digitális szolgáltatások köre, ami kényelmesebbé tette az ügyintézést, ugyanakkor további fejlesztésre szorulnak.

(forrás: hvg360)

Könyveink