Rekordszámú, 2,3 millió tuberkulózisos beteget sikerült meggyógyítani 2007-ben; ez volt az első alkalom, hogy meghaladták a globális célkitűzést – jelentette szerdán az Egészségügyi Világszervezet (WHO).
A betegek 87 százalékának meggyógyításával először sikerült meghaladni a 85 százalékos célkitűzést – részletezte a WHO közleménye. A szervezet tájékoztatása szerint egyelőre csak azért lehet 2007-es adatokat figyelembe venni, mert hat hónapra van szükség ahhoz, hogy megerősítsék, a beteg valóban gyógyult.
Az ENSZ szakosított szerve ugyanakkor figyelmeztetett: az előrelépés még mindig messze van a betegség teljes eltűnését szorgalmazó célkitűzés megvalósulásától. 2008-ban világszerte 9,8 millió tbc-s esetet jelentettek. A kór hozzávetőleg 1,8 millió beteggel végzett, ebből félmillió HIV-fertőzéshez kapcsolódott. A betegség gyógyszerrezisztens törzsei évente 500 ezer embert fertőznek meg, közülük a WHO 2008-as adatai szerint alig hatezren részesülnek kezelésben.
A betegség megfelelő kezeléséhez kétmilliárd dollár hiányzik – hívta fel a figyelmet Mario Raviglione, a WHO tuberkulózissal foglalkozó részlegének vezetője. Hozzátette: még többen maradhatnak kezelés nélkül. A hiányzó összeg pótlása nélkül a legkiszolgáltatottabb emberek továbbra is híján lesznek azoknak az előnyöknek, amelyeket oly sokan élveznek – mondta Raviglione.
Popovics Péter a családjával együtt 10 évet élt Japánban, és Yokohamában (Fukushimától 180 km-re) élte át a 2011 márciusi történelmi földrengést, melynek következményei gyökeresen megváltoztatták mindannyiuk életét. Az emlékirat egyrészt a szerző gyerekeinek nyújt magyarázatot a család gyökereire, másrészt pedig feldolgozza családjuk azon megpróbáltatásait, melyekre a fukushimai atomerőműbaleset következtében az események sodrása nem adott lehetőséget. A könyv központi része a földrengés napjától számítva napi bontásban mutatja be a katasztrófa kibontakozásával párhuzamosan a velük történteket mindaddig, amíg el nem hagyták Japánt.
Nyelv: magyar...
Napjainkban új kihívások várnak a szemésztársadalomra. A népesség elöregedésével nő az időskorban előforduló szembetegségek száma. A 80 éven felüli lakosság...