hirdetés
2025. március. 29., szombat - Auguszta.
hirdetés

Praxisok, utánpótlás, tovább utalás

2024 júliusában a háziorvosi praxisok több mint 10 százaléka betöltetlen volt, jelzi a Telex a Tárki Társadalmi Riportja alapján.

Egyre több háziorvosi praxis betöltetlen, a szakma elöregedőben van, a háziorvosi hivatás nem vált presztízzsé a fiataloknak – derül ki a Status praesens: egészségügyi alapellátás a mai Magyarországon című tanulmányból, ami a Tárki Társadalomkutatási Intézet 2024-es Társadalmi Riportjában jelent meg.

Kincses Gyula, a Magyar Orvosi Kamara korábbi elnöke szerint a szocializmusban bevett dolog volt az „egy falu–egy orvos–egy nővér” elvű ellátórendszer. A rendszerváltozás után ezt felváltotta a jelenlegi háziorvosi rendszer, amelynek első szakasza szerinte sikeres volt, de az elmúlt 10 évben egyre több a probléma, és mára a közbeszédben is téma lett, hogy az alapellátás ebben az állapotában fenntarthatatlan, írja a lap, jelezve, Kincses tanulmánya szerint a háziorvosok, a háziorvosi praxisok megismerését nehezíti az, hogy a két fő adatforrás – a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) és a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) – nem azonos számokkal dolgozik. A KSH alapegységnek a dolgozó háziorvosokat tekinti, függetlenül attól, hogy hány praxist látnak el. A NEAK pedig a praxisokat, eltekintve attól, hogy a praxist betöltik-e, vagy sem.

A KSH adatai szerint 2023-ban 5604 háziorvos dolgozott Magyarországon. A NEAK 2024 júliusában 6431 praxist tartott nyilván. Tehát közel 900-zal kevesebb háziorvost jegyez a KSH, mint ahány praxist a NEAK. A különbség megfelel a betöltetlen praxisok számának. 2024 júliusában az engedélyezett praxisok 12,8 százaléka tartósan betöltetlen volt. A felnőtt praxisok 8,7 százaléka betöltetlen, a gyermekorvosi praxisok 20, míg a vegyes praxisok 25 százaléka. A betöltetlen praxisok száma 2010 januárjától 2024 júliusáig 5,8-szeresére nőtt.

A tanulmány szerint a helyzetet tovább rontja, hogy a háziorvosoknak és az önkormányzatoknak pénzügyi érdekük, hogy a praxisok tartósan betöltetlenek maradjanak. Ennek az az oka, hogy a helyettesítéssel fenntartott praxis után a NEAK többet fizet, mintha az üres praxist más, működő praxishoz csatolnák.

1990-ben havi 42,8, azaz alig több mint napi két beteget utaltak szakrendelésre, ez a szám 2019-ben már 208,3-ra, azaz napi 10,4 főre nőtt, vagyis minden ötödik beteget szakrendelésre utalták a háziorvosok.

A tanulmány szerint a beutalások számának növekedését alapvetően az elmúlt 30 év jelentős tudományos-technológiai fejlődése magyarázza. A szakellátás egyre inkább specializálódik, és egyre kevésbé elvárható, hogy a háziorvos egyedül, helyben oldja meg a páciensek problémáit.

A háziorvosok medián életkora 61 év, 184-gyel több 60 évesnél idősebb vezet praxist, mint 60 év alatti. A legsúlyosabb a helyzet a házi gyermekorvosok esetében, ahol 63 év a medián életkor. 126 35 évesnél fiatalabb háziorvos szerepel ebben az adatbázisban, és 980 70 év feletti. Kincses Gyula szerint kevesen érdeklődnek a háziorvosi pálya iránt, így az utánpótlást nem tudják biztosítani.

A teljes információt ITT olvashatja

 

Julio César Velásquez Mejía képe a Pixabay-en
Julio César Velásquez Mejía képe a Pixabay-en

(forrás: Telex)

Könyveink