A drága egészségügyi rendszer nem feltétlenül biztosítja a legjobb minőségű ellátást, állapítja meg az OECD Health at a Glance 2009-es tanulmánya.
Az új, nemzetközi összehasonlításra szolgáló minőségi indikátorok fejlődést jeleznek az olyan súlyos betegségek kezelése terén, mint pl. a daganatos megbetegedések. Mindazonáltal az olyan krónikus betegségek, mint pl. az asztma vagy diabétesz növekvő arányának ellenére, az ilyen betegségek ellátása sok országban elmarad a jó gyakorlattól, rosszabb egészségi állapotot és magasabb egészségügyi kiadásokat eredményezve.
Az Egyesült Államok és Kanada jó rákellátással rendelkezik, többen vesznek részt a szűrővizsgálaton, mint más országokban, megmentve számos daganatos beteget. Japánban szintén magasabb a rák túlélési aránya, mint a legtöbb országban. Hollandia, Olaszország, Svájc és Németország jó alapellátást biztosít, csökkentve a krónikus betegek (pl. asztma vagy diabétesz betegek) költséges kórházi ellátását. Ugyanakkor egyetlen OECD-ország sem nyújt magas minőségű ellátást minden területen.
„Vannak lehetőségek minden ország számára, hogy fejlesszék az egészségügyi rendszerük teljesítményét, és ezek a fejlesztések nem szükségszerűen jelentenek magasabb kiadásokat” – nyilatkozta az OECD főtitkára, Angel Gurria.
A Health at a Glance 2009 áttekinti az olyan problémák, mint a szívroham vagy a stroke akut ellátását, és rámutat arra, hogy a szívinfarktussal kórházba szállított betegek kevesebb, mint 5%-a hal meg a betegfelvételt követő 30 napon belül. Izland, Dánia, Svédország és Norvégia teljesít a legjobban, mintegy 3% körüli halálozási rátákkal. Az egészségügyi ellátás elképesztő gyorsasággal fejlődik néhány területen: az elmúlt 5 évben például sokkal többen élik túl a stroke-ot.
A Health at a Glance rávilágít arra, hogy az USA többet költ az egészségügyre, mint bármely más ország (2007-ben 7290 USD-t egy főre). Ez majdnem két és félszer annyi, mint az OECD-átlag (2984 USD), vásárlóerőparitással kiigazítva. Luxemburg, Norvégia és Svájc szintén sokkal többet költenek, mint az OECD-átlag. A skála másik végén Törökország és Mexikó helyezkedik el, ahol az egészségügyi kiadások az OECD-átlag kevesebb, mint harmadát tették ki.
A Health at a Glance-ben bemutatott kulcsfontosságú indikátorok információt biztosítanak az egészségi állapotra és az egészséget meghatározó tényezőkre vonatkozóan, beleértve a gyermek és felnőtt obezitást is, amelyek nagy valószínűséggel magasabb egészségügyi kiadásokhoz vezetnek az elkövetkezendő évtizedekben. Az új kiadás az ellátáshoz való hozzáférésre vonatkozóan is tartalmaz adatokat, bemutatva, hogy az összes OECD-ország univerzális vagy közel univerzális lefedettséget biztosít az egészségügyi szolgáltatások nagy részére vonatkozóan, az Egyesült Államok, Mexikó és Törökország kivételével.
A bántalmazott gyermekek védelme érdekében kiemelt fontosságú az esetek korai felismerése, a védő intézkedések mielőbbi megtétele. Könyv célja, hogy...
Popovics Péter a családjával együtt 10 évet élt Japánban, és Yokohamában (Fukushimától 180 km-re) élte át a 2011 márciusi történelmi földrengést, melynek következményei gyökeresen megváltoztatták mindannyiuk életét. Az emlékirat egyrészt a szerző gyerekeinek nyújt magyarázatot a család gyökereire, másrészt pedig feldolgozza családjuk azon megpróbáltatásait, melyekre a fukushimai atomerőműbaleset következtében az események sodrása nem adott lehetőséget. A könyv központi része a földrengés napjától számítva napi bontásban mutatja be a katasztrófa kibontakozásával párhuzamosan a velük történteket mindaddig, amíg el nem hagyták Japánt.
Nyelv: magyar...
A könyv elsődleges célja olyan májsebészeti munka létrehozása, amely segítséget nyújthat ügyeleti éjszakán a fiatal szakorvosnak, ha többek között rupturált...