hirdetés
2024. augusztus. 09., péntek - Emőd.
hirdetés

Ősszel és az év végén is újabb adósságrendezésre lesz szükség

A legfrissebb adatok szerint közel 71 milliárd forinttal tartoznak a kórházak a beszállítóiknak, mondta Rásky László, az Orvostechnikai Szövetség (OSZ) főtitkára az Economxnek.

Az egyetemi klinikákkal együtt június végén a  kórházak tartozásállománya 70,7 milliárd forint volt. Egy hónappal korábban, május végén az összes egészségügyi intézmény tartozása elérte a 83 milliárd forintot is. A magas kintlevőségek miatt év közben elindult egy jelentős kórház-konszolidáció. Május végéig egy 63,4 milliárdos adósságrendezés zajlott le, július végéig pedig egy újabb, 41 milliárdos konszolidáció van folyamatban, fogalmazott az OSZ főtitkára. A konszolidációs folyamatok persze valamelyest éreztették az adósságcsökkentő hatásukat, mondta a lapnak a szakember.

Rásky László szerint szinte minden beszállítónak tartoznak az intézmények, nincsenek kivételes helyzetű cégek. Az OSZ tagvállalatainak többsége arról számolt be júliusban, hogy bár történtek kifizetések, de ezek már szépségtapasznak sem nevezhetők.

Arra a kérdésre, hogy mire számítanak ősszel az orvostechnikai beszállítók Rásky László azt mondta, hogy figyelembe véve a költségvetés helyzetét, már az is nagy eredmény lesz, ha a kormány nem engedi, hogy újra 100 milliárd forint közelébe érjen az adósság. Ehhez pedig szeptember, október magasságában és az év végén is újabb adósságrendezésre lesz szükség.

Az OSZ főtitkára beszélt arról is, hogy a Belügyminisztériumban  van egy Kórházi Adósságkezelési Munkacsoport, amiben nemcsak a kórházi orvostechnikai beszállítói szervezetek, de az Országos Kórházi Főigazgatóság (OKFŐ), a  Magyar Kórházszövetség és az Egészségügyi Gazdasági Vezetők Egyesülete (EGVE) is részt vesz. A munkacsoport azért jött létre, hogy megoldást találjanak az intézményekben folyamatosan újratermelődő adósságok megállítására. A tárgyalások zajlanak, de egyelőre nincs konszenzusos javaslat. Ráadásul arra a Pénzügyminisztériumnak is rá kell majd bólintania.

(forrás: Economx)

Könyveink