Orbán: A legnehezebb hét következik
Ezen a héten péntek helyett vasárnap reggel adott interjút a Kossuth rádiónak Orbán Viktor miniszterelnök, aki szerint a legnehezebb hét vár ránk.
Az interjúban Orbán elmondta, hogy 13 millió embernek elég nyugati vakcinát rendeltek, mert "láttam már novemberben, hogy nagy baj lesz." Emellett rendeltünk 3,5 millió embernek elég keleti vakcinát. Azért is indokolt az összesen 16,5 millió emberre elég vakcina, mert lehet, hogy be kell oltani a határon túli magyarokat is. Mi magyarok kezdünk kiegyenesedni, hárommillió fölé ment a regisztráltak száma – mondta a miniszterelnök, aki szerint az újonnan regisztráltak között nagy arányban vannak 60 év felettiek; a
Orbán elmondta, hogy a következő hét lesz a járvány legnehezebb hete, és ma megy tárgyalni a kórházigazgatókkal. A miniszterelnök szerint egyébként megvagyunk, nem kell külföldről segítséget kérni a kórházi ellátásban, sőt, mi fogunk segíteni másoknak, írja a 24.
Az MTI közlése szerint Brüsszel elszúrta a vakcinabeszerzéseket, és ha Magyarország nem rendelt volna keletről is oltást, akkor most nagyon nagy bajban lennénk, mondta a miniszterelnök a Kossuth rádió Vasárnapi újság című műsorában. Orbán Viktor az oltottsági adatokat összehasonlítva elmondta: miközben Izraelben jóval előrébb vannak az oltásban, mindjárt végeznek, és az Európai Uniót elhagyó britek is 30-40 százalék körül állnak, addig az EU-s országokban az átlag 6,8 százalék.
"Ez jól mutatja, hogy valami nincs rendben, és ez nem politikai kérdés, vádaskodás, nem az uniós vagy brüsszeli bürokraták iránt érzett ellenszenv, hanem ténykérdés. Ez a helyzet, elszúrták", fogalmazott a miniszterelnök, aki szerin hétről hétre derül ki, hogy a szállítmányok, amiket lekötöttek, megrendeltek, nem érkeznek meg vagy nem annyi érkezik.
Azt, hogy öt uniós tagállam - Ausztria, Csehország, Szlovénia, Bulgária és Lettország - EU-csúcsot hívna össze a vakcinaelosztás miatt, a magyar kormányfő úgy értékelte: osztja az osztrák kancellár véleményét. "Valami nem stimmel", mondta, jelezve, az volt a megállapodás hogy lakosságarányosan fogják a vakcinákat szétosztani, de nem ezt tapasztalják, hiszen van olyan ország, amely többet kap, van, amelyik kevesebbet. Hangsúlyozta: ha Magyarország nem rendelt volna 3,5 millió keleti, orosz és kínai vakcinát, amivel már 500 ezer embert be is oltottak, akkor most "nagy bajban lennénk".
A kormányfő arról is beszámolt: magyar tudósok is fejlesztenek oltást, valamint vakcinagyárat építenek Debrecenben, és megállapodtak Izraellel abban, hogy építenek egy gyárat Izraelben is, így egy év múlva önellátó lesz Magyarország oltóanyagból. Azt is közölte: Magyarországon érhető el a legtöbb fajta vakcina a világon és az EU-ban első-második helyen vagyunk az átoltottság tekintetében.
Az újranyitás lehetséges idejéről szólva azt mondta: a jövő nagy kérdése, hogy az eddig kifejlesztett oltások a később megszülető mutánsokkal szemben is védenek-e majd. Ha a válasz igen, akkor hamar tudunk nyitni, ha nem, akkor teljesen új helyzetben találjuk magunkat, mondta. A kormányfő arról is beszélt: a járvány második hulláma erősebb volt, mint az első, a harmadik hullám pedig erősebb mint a második. Úgy fogalmazott: "az éjszaka a hajnal előtt a legsötétebb, most ebben a pillanatban vagyunk". Szerinte két dolgot kell egyszerre figyelnünk: a "sötétséget", vagyis a folyamatosan emelkedő esetszámokat, hogy bírják-e a kórházak, van-e lélegeztetőkészülék, van-e elég ember, illetve a "hajnalt", vagyis a vakcinát és azt, hogy van-e elég ember, aki regisztrált.
Elmondta: a Belügyminisztériumban vasárnap videókonferencián hallgatja meg az összes kórházigazgatót arról, hogy mennyire készültek fel az előttünk álló hétre, ami - fogalmazott - "valószínűleg az egész járványidőszak legnehezebb hete lesz" mind a kórházi ágyak, mind a lélegeztetőkészülékek, mind a hadra fogható ápolónők és orvosok tekintetében. Arra a felvetésre, hogy nem kellene-e Magyarországnak is külföldi segítséget kérni, a miniszterelnök azt mondta: "úgy látjuk, hogy megvagyunk, inkább segítséget fogunk adni másoknak". Hangsúlyozta: népességarányosan több ágyunk van talán, mint Európában bárkinek és biztosan nálunk van népességarányosan a legtöbb lélegeztetőkészülék is. Hozzátette: a rezidenseket és a végzős medikus hallgatókat is munkába tudják állítani és van egy központi vezénylési terv, hogy az ország melyik pontjáról hova kell átcsoportosítani orvosokat és ápolónőket, ha ez szükséges.
Úgy értékelt: bár a baloldaltól folyamatosan azt hallani, hogy a magyar egészségügy "így rossz, úgy rossz", ennek az ellenkezőjét látja minden nap. "Az orvosaink erősek, odaadóak, az ápolónők mindent megtesznek. Tehát, én azt hiszem, hogy menni fog. (...) Csak egy nagyon nehéz hét előtt állunk, a hajnal előtti legsötétebb pillanatokat éljük most át" - fogalmazott.
A kormányfő sunyi hazugságnak nevezte azt az állítást, hogy Magyarország az oltási hatékonyságban az utolsó előtti helyen lenne Európában. Ami raktáron van, az vagy azért van ott, mert a következő egy-két napban lesz eloltva, vagy azért, mert második oltásként ez a párja annak vakcinának, amelyet már megkaptak az emberek - fejtette ki. Jelezte: vita van arról, hogy melyik vakcinát hány napon belül kell megismételni, ebben nemzetközi szakmai konszenzus alapján kell dönteni.
Az oltások áráról szólva elmondta: ha többet kértek volna a vakcinákért, akkor többet is fizettek volna, hiszen életekről van szó. Úgy vélte: morálisan vállalhatatlan mélypont, elfogadhatatlan magatartás, hogy a baloldal politikai kérdést csinál az oltásból, amikor emberek élete forog kockán.