hirdetés
2024. november. 21., csütörtök - Olivér.

Nem példa nélküli, hogy alapítványt vonnak be gyógyszer-finanszírozásba

A magyar modellhez hasonló szervezet nincs, de létezik hasonló működésű – mondta a Népszavának Molnár Márk egészségügyi közgazdász, gyógyszerpiaci elemző.

A szakértő annak kapcsán nyilatkozott, hogy a kormány a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) helyett egy új civil szervezetre, a Batthyány-Strattmann László Alapítványra bízza az egyedi gyógyszerkérelmek elbírálását, évi 30-40 milliárd forint szétosztását.

Molnár Márk példaként idézte a Krug Dobra – vagyis a „Jóság Köre” nevű alapítványt. Ezt Vlagyimir Putyin orosz elnök egy karácsonyi rendelettel, 2021. január 5-én hozta létre, azzal a céllal, hogy elsősorban a gyerekek súlyos és ritka betegségeinek kezelését finanszírozza. A vezetője Alexander Tkachenko, az orosz ortodox egyház papja. Az alapítvány a forrásait többek között egy 2 százalékos extra adóból kapja. Ezt az évi ötmillió rubel feletti jövedelműekre róják ki, akik így a 13 százalékos jövedelemadó helyett 15 százalékot fizetnek. Molnár Márk hozzátette: az alapítványról kevés adat ismert, a működése nem átlátható, de eddig több ezer betegnek vásároltak kezelést.

Más országokban is igyekszik a politika kezelni azt az ellentmondást, nehéz amellett érvelni, hogy egyetlen ember gyógyszerére közel egymilliárdot költsön a köz. Ugyanakkor az is vállalhatatlan, hogy azért tagadjanak meg terápiát, például egy kisgyerektől, mert az sokba kerül.

– Európában az egyedi gyógyszertámogatási döntéseket többnyire a kormányzati szervek, vagy egészségbiztosítási szervezetek hatáskörébe tartoznak – mondta Hegedűs Zsolt, a Magyar Orvosi Kamara Etikai Kollégiumának korábbi elnöke. Tapasztalatai szerint az elbírálás során általában a gyógyszerek költséghatékonyságát és klinikai hatékonyságát értékelik. Ezen döntéseket sok országban állami szervek hozzák meg, de néhány esetben különleges alapítványok vagy nonprofit szervezetek is részt vesznek a folyamatban, különösen akkor, ha ritka vagy drága gyógyszerekről van szó. Az Egyesült Királyságban például a British Heart Foundation vagy más nagy egészségügyi jótékonysági szervezetek szorosan együttműködnek a kormánnyal. Szerepük inkább a kutatások finanszírozására és a betegek támogatására korlátozódik, nem pedig közvetlen döntéshozatalra a közpénzek elosztásáról gyógyszertámogatás terén. Franciaországban és Németországban több példa van arra, hogy ritka betegségek esetében alapítványok segítik a gyógyszertámogatási döntéseket.

A teljes információt ITT olvashatja

(forrás: Népszava)

Könyveink