hirdetés
2025. január. 22., szerda - Vince, Artúr.

Minden 12. kínai hepatitisz-fertőzött

Kínának fokoznia kell a fertőző májgyulladás terjedése elleni erőfeszítéseit - figyelmeztette az Egészségügyi Világszervezet (WHO) és egy regionális szakmai szervezet Pekinget.

A WHO adatai szerint a világszerte elhanyagolt "csendes gyilkos" számlájára évente körülbelül 1,4 millió haláleset írható. A vírusos hepatitisz okozta halálozások több mint 70 százalékát az ázsiai és csendes-óceáni térségben - ennek többségét Kínában - regisztrálják. Ugyanakkor tény az is, hogy a májbetegségek kezelésére Kínában költik a legtöbbet.

A hepatitiszben szenvedők 78 százaléka fertőzött hepatitis B vagy C vírussal. A szárazföldi Kína hivatalos egészségügyi statisztikái szerint a lakosság 7,9 százalékát, vagyis több mint 100 millió embert érint a betegség. Nyolcvan százalékuk a hepatitis B vírust (HBV) hordozza.

A hepatitisz világnap alkalmából a hongkongi South China Morning Post című lapban idézett egyetemi professzor, Lai Csing-lung szerint az emberekben még nem sikerült kellő mértékben tudatosítani a veszélyt, és ez alapvető oka a védekezés hiányosságainak. A szakember szerint a valós számok minden bizonnyal sokkal magasabbak, mivel az elhagyatott vidéken élők például sem az oltáshoz, sem a szakellátáshoz nem jutnak el.

Kínában a gyerekeknek 2001 óta biztosítják a HBV védőoltást, ám egy szakmai alapítvány felmérése szerint minden száz, öt év alatti kisgyermekből egy fertőzött. Hongkongban, ahol évente 1400-an halnak meg májrákban, a csecsemők 1988-tól kapják a védőoltást.

A szakemberek arra hívják fel a figyelmet, hogy a fertőző májgyulladás ma már nem törvényszerűen halálos betegség, amennyiben időben diagnosztizálják és kezelik. A kezeletlen betegség következménye májcirrózis és májrák lehet.

(forrás: MTI)

cimkék

Könyveink