hirdetés
2024. november. 16., szombat - Ödön.

CT- MR államosítás: mi lesz a Pécsi Diagnosztikai Központtal?

Pécsi modell. A magyar egészségügyben így hívják azt az együttműködést, amelyben az egyetemi kutatás, az oktatás és a betegellátás szorosan kapcsolódik egymáshoz. A Pécsi Diagnosztikai Központ 29 éve végez közvetlen állami (OEP, majd NEAK) finanszírozási szerződéssel közfinanszírozott tevékenységet a Dél-Dunántúli régióban a Pécsi Tudományegyetemmel együttműködve, egyetemi tudást piacosító, azaz spin-off partnereként. A Weborvos az intézményt irányító Dóczi Tamást kérdezte.

A nemrégiben elfogadott törvénymódosítás eredményeként a Pécsi Diagnosztikai Központ kerül a legérdekesebb helyzetbe, ezért a Weborvos megkereste az intézményt irányító Dóczi Tamás professzort.

A Pécsi Diagnosztikai Központ jogilag magánszolgáltató – mesélte a professzor. – Tulajdonosi körében nincsen magánszemély, két PTE-hez kötött alapítvány birtokolja, profitja nem magánszemélyeket gazdagít. Gazdasági társaság, de működése nonprofit jellegű, az esetleges osztalék a tulajdonos alapítványokhoz kerül. Közösségi tulajdonban van. Mégis, a törvény magánszolgáltatóként azonosít bennünket, hiszen nem felelünk meg az új jogszabályi kategóriáknak. Pedig a működési modellünk pontosan olyan, mint az alapítványi fenntartású egyetemeké – emelte ki Dóczi professzor.

A Pécsi Diagnosztikai Központ az államilag finanszírozott CT, MR diagnosztika mellett a baranyai régió teljes térítéses képalkotó ellátását egyetlen térítéses szolgáltatóként lefedi, annyira, hogy más profitorientált vállalkozás nem látott fantáziát a pécsi privát képalkotó ellátásban megjelenni. „A pécsi modell azért különleges” – meséli Dóczi professzor – „mert a Központ a térítéses ellátás nyereségét beforgatja az egységes működésbe, így teljesen azonos diagnosztikus minőséget biztosít az államilag finanszírozott és a térítéses betegeknek. Így történhet meg, hogy a régióban e tevékenységből nem távozik el nyereség a profitorientált egészségügyi szolgáltatóknak.”

A jogszabályalkotók azonban nem törődtek a speciális pécsi helyzettel, ennek eredményeként reális forgatókönyv, hogy 2024 novemberével megszűnik a központ állami finanszírozása.

Az elmúlt hetekben, a törvény elfogadása után minden érintettel tárgyaltunk, levelet írtunk a belügyminiszternek és leveleztünk az egészségügyért felelős államtitkársággal is. Nagyra értékelem azt a pozitív szándékot, amit a párbeszédben felfedezni vélek – árnyalja a képet a Pécsi Diagnosztikai Központot irányító Dóczi Tamás –, de azért tartunk attól, hogy a 2024-ben alapításának 30. évfordulóját ünneplő Pécsi Diagnosztikai Központ által felépített „Pécsi modell” sérülni fog az új szabályozással. Annak ellenére, hogy nálunk pont fordítva történik minden, mint az országban megszokott: nálunk nemhogy nem áramlik ki állami forrás a profitorientált magánszolgáltatónak, hanem a térítéses ellátás haszna áramlik vissza a közfinanszírozásba.

(forrás: WebOrvos)

Könyveink