Megállíthatatlan a magánegészségügy térnyerése
A magánegészségügy versenyképessége elvitathatatlan, a magyar lakosság harmada jár magánorvoshoz, és megtalálja a számítását, írja a VG.
Az elmúlt években jelentős átrendeződés történt a magánegészségügyi szolgáltatók piacán, új befektetők és új szolgáltatók jelentek meg. A piacfoglalások megtörténtek, a nagy szereplők tekintélye elvitathatatlan, nagyobb átrendeződéssel nem számolnak a szakértők a VG összeállítása szerint.
Az alapítványi egyetemek is megkezdték a magánellátást, a három orvosi egyetem magánszolgáltatója (Semmelweis Egészségügyi Kft., Mediversal/Udimes Szeged, UD youMED – Debreceni Egyetem) is megtalálta a helyét a piacon, bekerültek a top 30 szolgáltató közé.
A 2024-es évben a magánegészségügy mint iparág jelentősen növekedett, de a bővülés üteme lassult az előző évekhez képest. Iparági becslések szerint a magánszolgáltatók bevételei meghaladták a 900 milliárd forintot, ami több mint 40 százalékos növekedés öt év alatt, évente átlagosan 10 százalékos emelkedéssel. Az elmúlt években a szektor számos kihívással szembesült. Az energiaválság, az infláció és a forint árfolyamának változása új stratégiára kényszerítette a vállalkozókat. Megkezdődött a hatékonyság növelése, elsősorban a költségek optimalizálásával és a szolgáltatási paletta bővítésével.
A hazai lakosság egyre nagyobb arányban fordult a magánegészségügyi szolgáltatókhoz. Az NN tavalyi felmérése szerint a 20–64 éves korosztály fele vett igénybe ilyen ellátást az elmúlt két évben. A leggyakoribb okok között szerepelt az ellátás minősége, a kényelem és a rövidebb várakozási idő. Ugyanakkor a magánellátás költségei nagy anyagi terhet róttak a családokra; a páciensek 62 százalékának megterhelő volt a számlák kifizetése. A kutatás szerint a privát ellátást igénybe vevők túlnyomó többsége (78 százaléka) saját maga finanszírozta a magánegészségügyi számláit. Tizenhat, illetve 6 százalék azok aránya, akik egyéni egészségpénztár vagy egészségbiztosítás segítségével finanszírozták a magánellátást. A munkaadó által fizetett egészségbiztosítást vagy egészségpénztárat 10, illetve 1 százalék vett igénybe – írták az elemzők.
A kereslet növekedése magával húzta az árakat is, a járóbeteg-ellátás területén 2023-ban legalább 20-30 százalékos áremelkedés volt tapasztalható. Egy szakorvosi vizsgálat jellemzően 30–45 ezer forintba kerül a piacon. Egy összetettebb kivizsgálás ára elérheti a 100 ezer forintot.
A legnagyobb magánegészségügyi szolgáltatók a 2023-as árbevétel szerint:
- TritonLife csoport: 35 milliárd forint
- Medicover: 28 milliárd forint
- Budai Egészségközpont: 8,1 milliárd forint
- Doktor24: 16 milliárd forint
- Affidea: 10,5 milliárd forint