hirdetés
2024. november. 21., csütörtök - Olivér.

Meddőségről, kórházadósságról az Országgyűlésben

A meddő párokról, az egészségügyi szolgáltatásokról és kórházak adósságáról is szó volt a hétfőn az Országgyűlésben.

DK: miért üldözi külföldre a kormány a meddő párokat?

Földi Judit (DK) arra várt választ a belügyminisztertől, miért üldözi külföldre a kormány a meddő párokat azzal, hogy 2022 közepe óta csak állami intézményben, szerinte lesújtó eredménnyel vehetők igénybe az őket gyermekhez segítő kezelések.

Válaszában Rétvári Bence, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára nagyon fontosnak nevezte a témát, mondván, egyre nagyobb kört érint a probléma. Jelezte: ezért bővítette a kormány a meddő pároknak adott lehetőségeket, például emelték a beültetési ciklusok számát, teljesen állami finanszírozásúvá tették a diagnosztikai kezeléseket és a gyógyszerellátást, mindezzel emelve a beavatkozások eredményeként megszületett gyermekek számát.

MSZP: hogyan férhet mindenki hozzá az egészségügyi szolgáltatásokhoz?

Szintén a belügyminisztert kérdezte Gurmai Zita (MSZP); az emlőrák megelőzésének fontosságát hangsúlyozva a képviselő arra volt kíváncsi, hogyan biztosítható, hogy az egészségügyi szolgáltatások hozzáférhetőek maradjanak a vidéki és alacsonyabb jövedelmű térségekben élők számára is.

Válaszában a megelőzés fontosságára utalt Rétvári Bence államtitkár, megemlítve, hogy az első Orbán-kormány vezette be 2002-ben a szervezett emlőszűrést, ahol tünet- és panaszmentes pácienseket vizsgálnak országszerte.

Megjegyezte: 49 centrumban, országos lefedettséggel zajlik az ingyenes, mindenki számára felkínált szűrés, amivel nagyon sok későbbi megbetegedésnek elejét lehet venni, ám mivel a meghívottak jó része nem él a lehetőséggel; hozzájuk juttatják el a szűrőbusszal a vizsgálatot.

Rétvári Bence képviselői kérdésekre válaszol az Országgyűlésben
Rétvári Bence képviselői kérdésekre válaszol az Országgyűlésben

Drogprobléma megoldásáról kérdezett egy jobbikos képviselő

Ander Balázs (Jobbik) arra várt választ a belügyminisztertől, hogyan védik meg a becsületes polgárokat "a drogtól megveszett vadállatoktól", és "mi lesz a hazai no-go zónákkal", ahol a Kínában "kotyvasztott" szerek "vérengző fenevadat" csinálnak a használókból.

Válaszában Rétvári Bence - megjegyezve, a Jobbik korábban nem volt ilyen harcias a kábítószer-probléma kezelése kapcsán - azt emelte ki: a kormánytöbbség elfogadta Európa legszigorúbb Büntető törvénykönyvét, aminek része a szigorú büntetés és a rendkívül gyors reagálás az új pszichoaktív szerek megjelenésére, törzsképeletek alapján azonosítva a frissen a piacra kerülő új drogfajtákat.

LMP: hány kórházban hagyott csecsemő van?

Kanász-Nagy Máté (LMP) a kórházban hagyott gyermekek statisztikai adatai után érdeklődött.

Azt mondta, hogy idén több százra emelkedett a számuk, a korábbi 50-100-ról, mára 280-300 közé tehető. Mit mutatnak az éves adatok öt esztendőre visszamenőleg? - kérdezte. Arra is kíváncsi volt, hogy egy kisgyermek mennyi ideig kell, hogy várakozzon és mi az oka, hogy nem tudják megoldani biztonságos elhelyezésüket?

Rétvári Bence, a belügyi tárca parlamenti államtitkára közölte: egy, a helyzet megoldását célzó törvényjavaslatot elfogadtak júniusban, amit az ellenzéki pártok nem szavaztak meg.

Az elmúlt időszakban folyamatosan nőtt a kórházban hagyott csecsemők számára, amire nagyon gyors megoldás kell találni - húzta alá. Ezért, ha hat hétig nem keresik a gyermeket a családból, örökbe fogadhatóvá nyilvánítják.

Jobbik: tervezi-e a kormány a kórházi adósságok végleges felszámolását?

Lukács László György (Jobbik) elmondta, az egészségügyi intézmények tartozása nyár végén 61 milliárd forint volt. Ez a sokkal kevesebb támogatás miatt van - mondta.

Azt mondta, az állandó adósságfelhalmozás veszélyes, mert bizonytalanságot okoz, tervezhetetlenné teszi a kiszámítható gazdálkodást. Tervezi-e a kormány a kórházi adósságok végleges felszámolását? Megvizsgálta-e a kormány, hogy kialakítson egy olyan szabályt, miszerint az állam tartozása beszámítható lenne a kisebb vállalkozások közterhébe? - kérdezte.

Rétvári Bence, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára szerint a kórházak akkor teszik jól, ha nem hallgatnak a Jobbikra gazdálkodási kérdésekben, hiszen az Állami Számvevőszék megállapította, a párt nem biztosítja a közpénzek felhasználásának átláthatóságát.

Hozzátette, a kórházak idén kétszer kaptak többlettámogatást: áprilisban 63 milliárd, júniusban 41 milliárd forintot. Amikor elkezdték a kormányzást, akkor a költségvetésben 1198 milliárd forint volt egészségügyi célokra, most 3225 milliárd forint van - mondta.

(forrás: MTI)

Könyveink