Egészségpolitika
Majdnem 4300 szakdolgozó hiányzik az egészségügyből
Az egészségügyi intézményekben összesen 102 407 szakdolgozói álláshely van, ám ebből csak 98 109-et töltenek be, így 4298 szakdolgozó hiányzik – mondta a miniszter, hozzátéve, hogy a betöltetlen állások aránya az utóbbi hét évben átlagban négy százalék körül volt.
Közölte, végig kell gondolni a szakképesítések rendszerét és a licencvizsgák lehetőségét. A licencet sikeres vizsga esetén olyan ember kaphatja, akinek van egészségügyi szakképesítése, a szakmán belül számára új tevékenység végzésére jogosít – tájékoztatta a miniszter a kongresszuson jelen lévő mintegy 800 egészségügyi szakdolgozót. Elmondta: a felkészítés a licencvizsgára munka melletti, legfeljebb fél éves speciális továbbképzést jelent.
Székely Tamás szerint létre kellene hozni a licenc-vizsgahelyeket is, amelyekre pályázatot írnának ki. A vizsgákat az igényeknek megfelelően tartanák, de évente legalább egyszer szükséges lenne – tette hozzá. Hangsúlyozta: a koncepció elkészült, s a második félévben a szükséges jogszabály megalkotása is megtörténhet.
Székely Tamás kitért arra is, hogy a foglalkoztatás támogatására összesen 2,2 milliárd forintnyi pályázati pénz áll az egészségügyi intézmények rendelkezésére, amelyre szeptember 30-ig lehet pályázni. Rámutatott arra is, hogy hiányszakmák esetében képzésre összesen 3,5 milliárd forint pályázati támogatás jut a szakágazatban.
Elmondta azt is, hogy az egészségügyben 22 intézményben összesen 335 közmunkás is dolgozik. Ezzel a programmal azoknak az egészségügyi dolgozóknak kívánnak munkát biztosítani, akik valamilyen oknál fogva elveszítették a munkahelyüket, s nem tudták megoldani, hogy olyan településre költözzenek, ahol elhelyezkedhetnének – mondta a szaktárca vezetője. Hozzátette: a közmunkások többsége szakképzetlen ugyan, de vállalták, hogy a program során megszerzik a szakképesítést. Ehhez a képzési pénzt, s az intézményeknek a bérköltséget az Országos Foglalkoztatási Alap biztosítja – jegyezte meg a miniszter.
Székely Tamás kitért arra is, hogy az első öt hónapban 31,3 milliárd forinttal kevesebb járulék folyt be az államkasszába az időarányosan várhatónál. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy a kormány döntése értelmében a kevesebb járulék miatti bevételkiesés az egészségügyi alap kiadási oldalát nem érintheti.
MTI