hirdetés
2024. november. 24., vasárnap - Emma.

Országos hálózat épül

Látássérült személyek rehabilitációja

83 000 látássérült ember él közöttünk, évente 4000 új látássérültté váló személy rehabilitációjára lenne szükség. Ezzel szemben 2005-ig évente alig 70 fő jutott ellátáshoz Budapesten, míg vidéken egyáltalán nem volt elérhető a látássérült emberek számára nélkülözhetetlen rehabilitációs szolgáltatás.

A tarthatatlan állapotot felismerve, a szociális tárca 2005-ben indította el a szolgáltatás fejlesztése érdekében pályázatsorozatát, 2007-től már a Fogyatékos Személyek Esélyegyenlőségéért Közalapítvány bevonásával.
Az idei év jelentős változást hozott: a korábbi 3 szervezet mellé 5 civil szolgáltatót sikerült bevonni a fejlesztésbe. 2008 év végéig összesen 440 ügyfelet látnak el a budapesti, győri, kaposvári, szegedi, debreceni, miskolci székhelyű szolgáltatók.
A Szociális és Munkaügyi Minisztérium fejlesztési tervei alapján 2013-ig régióközpontok, majd megyei kirendeltségek hálózatának létrehozásával fedik le a ma még ellátatlan térségeket. A fejlesztés végére régiónként évente legalább 450 látássérült személy elemi és foglalkozási rehabilitációját végezhetik el, ami a 7 régiót tekintve 3150 fő fejlesztésére ad lehetőséget – ez a 2005-ös kezdeti kapacitás negyvenötszöröse, az évente keletkező igény 80 százaléka. Erre a célra a rehabilitációt végző szervezetek 2008–2013 között 5,3 milliárd Ft támogatásra pályázhatnak, amelynek forrását az európai uniós TÁMOP és TIOP program biztosítja.


Az elemi rehabilitáció az egészségügyi rehabilitációt követi a látássérült személyek ellátásában, ekkor készítik fel őket az önellátásra, közlekedésre. A következő állomás a foglalkozási rehabilitáció, ami esélyt ad a munkavállalásra.

 

OTS-Hírvonal

cimkék

Könyveink