Közétkeztetési tankonyhát avatott fel Takács Péter
A kormány mindenhová azt az üzenetet igyekszik eljuttatni, hogy az egészség érték - hangsúlyozta a Belügyminisztérium egészségügyi államtitkára kedden Budapesten.
Takács Péter a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központban (NNGYK) felavatott új közétkeztetési tankonyha ünnepélyes átadóján a többi között arra hívta fel a figyelmet, hogy mindenki felelős a saját egészségéért, és ennek a tankonyhának a segítségével ez a tudás és szemléletmód a legfiatalabbaknak is továbbadható.
Az államtitkár emlékeztetett, a magyar uniós elnökség nagy sikerként értékelte: december 3-án az uniós miniszterek tanácsa elfogadta azt a magyar javaslatot, hogy a daganatos betegségekkel szembeni cselekvési terv után európai cselekvési terv készüljön a szív- és érrendszeri betegségekkel szembeni küzdelemre is.
A politikus hangsúlyozta, hogy a legtöbb halálesetért a szív- és érrendszeri betegségek felelnek, ezért is fontos ezekkel célzottan foglalkozni.
Kiemelte, hogy a koncepció az európai kardiológus társaság és a magyar kardiológus műhelyek közreműködésével készült, és a kormány magyarországi, sőt európai cselekvési tervvé alakította.
Takács Péter tájékoztatása szerint ebben az uniós elnökségi ciklusban a magyar egészségügyi kormányzat is a megelőzést helyezte a középpontba, hozzátéve, már korábban is voltak olyan kormányzati intézkedések, amelyek ebbe az irányba mutattak. Az államtitkár ezek között említette a népegészségügyi termékadót, a mindennapos testnevelést és a nem dohányzók védelméről szóló törvényt.
Következő lépésként Takács Péter az úgynevezett európai kardiovaszkuláris cselekvési tervről beszélt, amelynek szavai szerint a magyar kardiológusok a motorjai.
Müller Cecília országos tisztifőorvos a sajtótájékoztatón úgy fogalmazott: a tankonyha abban is segíthet, hogy a táplálkozástudomány által feltárt ismereteket a gyakorlatban is alkalmazni lehessen.
A tisztifőorvos ismertetése szerint a naponta elfogyasztott táplálék legalább egyharmad részben hatással van egészségünkre, és azt szeretnék elérni, hogy a közétkeztetésben olyan ételeket szolgáljanak fel, amelyek a gyermekek és a jövő nemzedék egészségét is garantálják.
Ebben a tankonyhában mesterszakácsok és dietetikusok oktatják majd az itt tanulókat, illetve a közétkeztetésben adják tovább a tudásukat - ismertette.
Müller Cecília az NNGYK "missziójának" nevezte, hogyan lehet minden korosztálynak egészséges, állapotának megfelelő táplálékot biztosítani.
A tankonyha az elméletet a gyakorlatra váltva az NNGYK portfólióját gazdagítja - fűzte hozzá.
Kiemelte: azt szeretnék elérni, hogy az ebben a tankonyhában megszerzett ismereteket valóra váltsák, a tudást a gyakorlatban is alkalmazni lehessen.
Az esemény mellé kiadott ismertetőben az NNGYK azt írta: a program célja, hogy segítséget nyújtson a közétkeztetés minőségi fejlesztéséhez, figyelembe véve a táplálkozási kockázatok csökkentését és a közétkeztetési szabályozások helyes alkalmazását. A tankonyhában a foglalkozásokat tartó képzett dietetikusok és mesterszakácsok a tudományos alapú táplálkozási ismeretek mellett a gasztronómia lehetőségeit is kihasználják, hogy ízletes és egészséges ételek elkészítésére oktassák a tanulókat.
A közétkeztetési tankonyhát Takács Péter, Müller Cecília, Felkai Beáta, az Agrárminisztérium élelmiszerláncért felelős helyettes államtitkára és Surján Orsolya helyettes országos tisztifőorvos adta át. Ezt követően a tankonyhában az államtitkár, az országos tisztifőorvos és a helyettes államtitkár Prohászka Béla mesterszakács segítségével egy harcsából készült egészséges ételt készített el.