Könnyebb a gyárakat, mint az orvosokat adóztatni
Új adót vetne ki a gyógyszeripar szereplőire a szlovák kormány, fizettetne az orvosoknak juttatott különböző adományok után - számolt be a Hospodárské Noviny (HN).
A gazdasági-közéleti napilap információi szerint az új, 19 százalékos adót a jövő évtől akarja bevezetni az ötletgazda szlovák pénzügyi tárca. A adót az olyan juttatások után kellene fizetniük a gyógyszergyártóknak és -forgalmazóknak, mint az orvosok konferenciaturizmusa vagy az egyéb ajándék.
A szaktárca az adóbeszedés hatékonyságának növelésével indokolta a tervezett intézkedést, rámutatva arra, hogy a jelenlegi szabályozás, amely szerint az ilyen juttatások után saját adóbevallásuk alapján az orvosoknak kellene adózniuk, nem célravezető, mivel túlnyomó többségük nem vallja be ezeket. A szaktárca pénzügy-politikai intézete szerint a gyógyszeripar szereplői Szlovákiában csak a tavalyi évben mintegy 40 millió eurót (megközelítőleg 12 milliárd forintot) fordítottak az orvosoknak juttatott bónuszokra, ugyanakkor az orvosok csak néhány tízezer eurónyi ilyen ajándékot vallottak be.
Szlovákiában a gyógyszergyártók és -forgalmazók által az orvosoknak juttatott bónuszok értékének legnagyobb hányadát az olyan esetek teszik ki, amikor a gyógyszeripar szereplői, sokszor drága, nem egyszer egzotikus helyszíneken zajló konferenciák részvételi költségeit vállalják át. A juttatásokat a cégek értelemszerűen annak alapján adják, hogy mennyire sikeres az egyes orvosokkal való együttműködésük, ami a gyakorlatban többnyire azt jelzi, hogy milyen mértékben és milyen összesített értékben használják termékeiket egy adott orvos páciensei. Ez a gyakorlat közvélekedés szerint ösztönzőleg hat arra is, hogy egyes orvosok a feltétlenül szükségesnél több, vagy éppen drágább gyógyszert írjanak fel pácienseiknek, ami végső soron jelentős többletköltségekkel terheli az egészségbiztosítókat is, amelyek közül a legnagyobb ügyfélállománnyal rendelkező Szlovákiában állami tulajdonban van.