Kiderült, kiknek kötelező az üzemorvosi vizsgálat
A most megjelent rendelet eredményeként változtak a munkáltatói kötelezettségek a munkaköri alkalmassági vizsgálat vonatkozásában, írja az Agrárszektor.
Azokban a munkakörökben, amelyeknél sem fizikai, sem pszichés terhelés nem éri a munkavállalót, megszűnt a kötelező munkaköri alkalmassági vizsgálat. Ugyanakkor az Agrárminisztériumon kívül a Belügyminisztérium, a Miniszterelnökség és a Nemzetgazdasági Minisztérium is adott ki erre vonatkozó rendeletet.
Az Agrárszektor szerint ezek az alábbiak.
Fokozott baleseti veszély:
- két méternél magasabban végzett munka.
- Föld alatti bányászati, kőolaj- és földgázbányászati mélyfúrási munkakörök.
- Az ipari robbantóanyagok gyártásával, tárolásával, szállításával és felhasználásával kapcsolatos munka.
- Erősáramú villamos berendezéseken feszültség alatti, feszültség közelében és veszélyes közelségben végzett munkák.
- Feszültség alatti munkavégzéssel járó munkakörök (FAM), egyéb, feszültség alatt végzett tevékenységek.
- Mozgó munkaeszközök, munkaeszközök mozgó elemei, haladó (mozgó) termékek, alapanyagok, félkész és késztermékek mellett vagy közelében végzett munka.
Terhelő munkahelyi klíma (meleg, hideg):
- a munkahely melegnek minősül, ha a szabadtéri munkahelyen a napi középhőmérséklet legalább 1 napig meghaladja a 25 °C-ot, és az országos tisztifőorvos a hőség miatt a figyelmeztetést vagy a hőségriasztást kiadta. Zárt térben pedig, ha a munkahelyi klíma a munkahelyen a 24 °C-os hőérzetet (korrigált, effektív hőmérséklet) meghaladja.
- A munkahely hidegnek minősül, ha a hőmérséklet a munkaidő 50 százalékánál hosszabb ideig, szabadtéri munkahelyen a +4 °C-ot, illetve zárt téri munkahelyen a +10 °C-ot nem éri el.
Ionizáló sugárzás:
- sugárveszélyes munkahelyen, például bizonyos szabvány szerinti ipari izotóplaboratóriumokban, orvosi izotóplaboratóriumokban.
Mesterséges optikai sugárzás (pl. lézer):
- nem-koherens optikai sugárzások (UV-A, UV-B, UV-C, IR-A és IR-B), valamint lézeroptikai sugárzások. A munkavállalókat érő, mesterséges optikai sugárzás expozícióra vonatkozó, minimális egészségi és biztonsági követelményekről szóló jogszabály melléklete szerinti expozíciós határértékeket meghaladó expozícióval járó tevékenységek.
Kémiai kóroki tényezőnek kitett munkakörök:
- minden olyan munkahelyen, ahol a dolgozót veszélyes anyag és veszélyes keverék (ide értve a rákkeltő, mutagén és reprodukciót károsító anyagokat is) hatása érheti.
Járványügyi érdekből kiemelt munkakör:
- egészségügyi intézményekben az újszülöttek, koraszülöttek, csecsemő- és gyermekbetegek ellátásával kapcsolatos valamennyi munkakör; óvodákban, bölcsődei ellátást biztosító intézményekben, szolgáltatásokban, csecsemő- és gyermekotthonokban a csecsemők, illetve a gyermekek ellátásával kapcsolatos valamennyi munkakör.
- Közfogyasztásra szánt élelmiszer (beleértve az ételt, italt) előállításával, valamint forgalmazásával (kivéve a csomagolt élelmiszerek és a nyers zöldség-gyümölcsfélék szállítását, tárolását) foglalkozó, továbbá ilyen munkahelyeken tisztítást, takarítást végző személy.
Tüdőfibrózist okozó poroknak vagy azbesztártalomnak kitett munkakörök:
- az építőiparban, mezőgazdaságban vagy bármely egyéb területen lehetnek ilyen munkahelyek.
Biológiai kóroki tényezőnek kitett munkakörök:
- egészségügyi és szociális ellátásban végzett munkák, beleértve az elkülönítő, valamint a kórbonctani részlegeket; klinikai, állatorvosi diagnosztikai laboratóriumokban végzett munkák; szennyvíztisztító berendezésekben, járható szelvényű szennyvízelvezető művekben végzett munkák; hulladékmegsemmisítő, -ártalmatlanító létesítményekben végzett munkák.
Éjszakai műszakban végzett munka:
- ide számít a 22:00 és 6:00 között teljesített munkavégzés.