„Ki tudnék állni Takács Péter ellen egy szakpolitikai vitában”
Hegedűs Zsolt azért jelentkezett a Tisza szakmai csapatába, hogy a kint megszerzett jó gyakorlatokat átültesse a magyar rendszerbe. A Telex kérdezte.
Ha egy év múlva, egy esetleges kormányváltás után beszélgetnénk, úgy ülne velem szemben, mint Magyarország egészségügyi minisztere?
Erre azért nem tudok válaszolni, mert a Tiszában nem pozíciókat osztanak, hanem munkákat. Én most egy egészségügyi szakpolitikai csapatnak az egyik tagja vagyok. Igaz, én jelentem meg arccal a múlt szombati konferencián, de annak az az oka, hogy sajnos vannak olyanok, akik a jelenlegi politikai helyzetben még nem merik felvállalni magukat. Ez szomorú helyzet, ezen is szeretnénk változtatni. Ősszel lesz egy nagyobb egészségügyi szakpolitikai konferenciája a Tiszának, ott szerintem sokkal többen meg fogunk jelenni. Ott nem a víziókról, hanem a részletesebb szakmai tervekről lesz szó.
Hányan vannak ebben az egészségügyi szakpolitikai csapatban?
10-20 ember között. Vannak, akik minőségüggyel foglalkoznak, mások etikával vagy betegjogokkal, sürgősségi ellátással, finanszírozással, rendszerszervezéssel. Az a legjobb az egészben, hogy egy nyelvet beszélünk, ugyanaz a szemléletünk, például nem kell arról beszélgetni, hogy a transzparencia és a betegjogok miért fontosak.
Ön hogyan került kapcsolatba a Tiszával? Ők keresték meg önt vagy fordítva?
Tavaly március 15-én Magyar Péter tartott egy beszédet, amiben az egészségügyet elég fajsúlyosan megemlítette. Sőt, azt mondta, ha megnyerik a választást, lesz egészségügyi minisztérium Magyarországon. Nekem ez azt mutatta, hogy a Tisza prioritásként kezeli az egészségügyet. Ezután kihirdették, hogy várnak szakpolitikusokat a csapatukba, így jelentkeztem.
Milyen a szakmai kapcsolata Magyar Péterrel? Mit volt a véleménye róla?
Magyar Péterrel többször is beszéltem, nagyon jó a szakmai kapcsolat. Nem várnám el egy jogász végzettségű politikustól, hogy ennyire gyorsan megértse, átlássa az egészségügyi szakpolitikát, de vele néha sokkal könnyebb beszélni, mint egy orvos kollégával. Átlátja a problémákat és nagyon gyorsan képes jól integrálni a javaslatainkat.
Mi motiválta önt, amikor jelentkezett a Tisza felhívására?
Hogy változtassak az egészségügyön. Én tíz évig dolgoztam Angliában, 2015-ben jöttem haza Magyarországra. Akkor is az motivált, hogy amit kint megtanultam, azt beillesszem a magyar egészségügyi rendszerbe. Ezután kapcsolódtam be az 1001 orvos hálapénz nélkül mozgalomba, nagyban hozzájárultunk, hogy megszüntessék a hálapénzt Magyarországon, és ahhoz is, hogy a Magyar Orvosi Kamara akkori vezetését leváltsák. A kint megszerzett tudással nagyon sok szakmai anyagot készítettünk a jelenlegi kormányzatnak is, de ezeket nem használták fel. Ne tudja meg, hogy a legfelsőbb politikai vezetők, akár Pintér Sándor fiókjában mennyi hasznos szakmai anyag van az egészségügy átalakításáról. Azért jelentkeztem a Tiszához, mert itt azt érzem, a vízióim tényleg megvalósulhatnak.
(,,,)
Ön kiállna Takács Péterrel vitatkozni?
Én ugye egy egészségügyi szakmai csapat egyik tagja vagyok, de ha a személyes véleményemre kíváncsi, ki tudnék a jövőben állni Takács Péter ellen egy szakpolitikai vitában. Meg tudnám mutatni sokaknak, hogy lényegi kérdésekben ég és föld van köztünk. A Tisza egészségügyi szakpolitikájának alapja az őszinteség, a transzparencia és a valódi partnerség az egészségügyi dolgozókkal – ez gyökeres ellentétben áll a jelenlegi kormányzat hozzáállásával. Mi hiszünk abban, hogy az egészségügy irányítása csak a szakma bevonásával és a betegek érdekeit szem előtt tartva lehet sikeres. Úgy vélem, hogy az orvosetikai ügyrend kialakításában, a kórházi fertőzésekben és a várólisták területén is egészen más tudást, szemléletet képviselek.
A Telex egyébként tökéletesen bemutatta korábban, hogy milyen hazugságokkal és manipulációkkal vették el a Magyar Orvosi Kamarától az orvosetika felügyeletét. Szereztem annyi tapasztalatot az elmúlt harminc évben itthon és külföldön – különösen Angliában –, hogy tisztán és másképpen látom az egészségügy problémáit. Tudom, hogyan lehetne egy jobban működő rendszert létrehozni, szakmai szervezetekkel valódi partnerségben, a gyógyítás és az ellátás minőségének javítása érdekében.
(...)
Visszatérve a beszélgetésünk elejére: ha érkezne önhöz egy felkérés, hogy kormányra kerülésük esetén legyen az egészségügyi miniszter, elfogadná ezt a felkérést?
Maximum akkor mérlegelném ezt. A felkérés ugyanakkor jelezné, hogy látják bennem azt, ami kell egy ágazati irányításhoz. De legalább 3-4 ember is abszolút alkalmas lenne egészségügyi miniszternek a szakmai csoportból. Én nem a posztért dolgozom. A pápaválasztásról mondják azt, hogy aki a bíborosok közül úgy megy be a konklávéra, hogy ő pápa lesz, az biztos bíborosként fog kijönni. Én ezt vallom, itt most proaktívan dolgozni kell, ez egy érési folyamat. Napról napra élek, hogy mi lesz jövő áprilisban, nem tudom. Mindennek rendelt ideje van.