Kaposvárott találtak megoldást, de...
A Somogy vármegyei Kaposi Mór Oktatókórház vezetése hazai és nemzetközi viszonylatban is egyedülálló rendszert hozott létre, megközelítőleg 500 ezer lakos onkológiai ellátásáért, közli az Economx.
Mint a lap írja: Lukács Gábor, a Kaposi Mór Kórház főorvosaa Digital Health Summiton elmondta: 2015-ben hozták létre az OnkoNetwork irodát, a cél az elkallódott daganatos betegek számának csökkentése. A szoftvert a Hospitaly Kft. fejlesztett ki. A fejlesztés során prioritásokat állítottak fel a daganatos betegért úgy, hogy a többi beteg ellátása sem szenved csorbát. Megyei centrumra optimalizálták a rendszert, két fő alappillér van, az egyik egy alapkérdőív, egy adattábla, a másik pedig az időfaktor.
A diagnózist 21 napon belül meg kell kapnia a betegnek, az onkoteamnek pedig 30 napon belül meg kell tárgyalni a betegek kezelésének részleteit és lehetőség szerint fontos, hogy 14 napon belül el is kezdődjön a terápia. A határidőket a gyógyszeres vagy sugárterápiák esetében tartani tudják, a műtétek esetében nem mindig.
Idén októberben már több mint 25 ezer új onkológiai beteg adata szerepelt a rendszerben, amely jelzi, ha egy adott betegellátása nem történt meg – emelte ki. A digitális fejlesztés során azt látták, hogy eMedsol és a náluk fejlesztett rendszer viszonya nem volt éppen optimális, tette hozzá a főorvos, és ekkor lépett a képbe a T-Systems és egy onkonet modult alakítottak ki. Példaként említette, hogy rendszer például nem tudta kezelni a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) kemoterápiás kézikönyv protokollját.
Az elemzéseik azt mutatják, hogy a különösen rossz prognózisú betegeknél hatékony az OnkoNetwork rendszerük, leginkább a betegek túlélése szempontjából. További fejlesztést jelenthet a szűrővizsgálatok és az alapellátás integrációja, ami minőségi ugrást jelentene a betegellátásban.
Arra a kérdésre, hogy az általuk fejlesztett betegkövetési megoldás miért nem terjed el az ország összes onkológiai centrumában azt válaszolta, rendszer jelenleg tiltott, ezért nem nyert teret a mai magyar egészségügyben.