Ilyen a magyar egészségügy Hollandiából nézve
Kovács Beáta Hollandiából hazatért háziorvos és Póta György, házi-gyermekorvos voltak a Válasz Online podcastjének vendégei.
Ugyan évtizedek óta mást sem hallunk, mint azt, hogy meg kell erősíteni az alapellátást, ma ott tartunk, hogy az ellátásunkért felelős orvos ugyanúgy nem tudja felhívni a kórházat vagy a szakrendelőt, ahogy a betegek sem. Hogyan tudná elrendezni akkor a gyógyítását? Minden 10. praxis üres, a gyerekorvosi ellátás most omlik össze, a valaha 5-10 millió forintért vett körzeteket egy forintért sem tudják eladni. De hogyan lehetne ezt jól csinálni? Kovács Beáta Hollandiából hazatért háziorvos és Póta György, a sokáig a miniszter tanácsadó testületében aktív szerepet vállaló tapasztalt házi-gyermekorvos segítségével mutatja meg podcastjében a Válasz Online.
Kovács Beáta: Hollandiában csak azokat a betegeket kellett továbbküldenem, akiknek nem tudom megoldani a problémáját. Ha például kardiológiai panasza volt, és konzultációra volt szükségem, felhívtam a kórházat, és körülbelül 30 másodpercen belül kardiológussal beszéltem.
Harminc másodpercen belül?
Kovács Beáta: Nem túlzok. Ugyanígy az érsebésszel, idegsebésszel, bármelyik szakmával, mert a holland rendszerben a kórházi osztályok mindig beosztást készítenek, melyik nap melyik orvosuk fogja a háziorvosi telefonokat kezelni. A betegek gyógyításához időnként szükség van erre, és ez jobbá és olcsóbbá teszi az egészségügy működését. Közben a specialista visszakérdez, ezt vagy azt ellenőriztem-e. Tanulok belőle és közösen el tudjuk dönteni, mikor és hova kell küldeni a beteget, hogy a legoptimálisabb ellátást kapja meg.
Póta György: A magyar egészségügyben ilyen nincs. Buta, poroszos presztízsokokból ez nem működik. Az alapellátó le van nézve, ezt, gondolom, érzékeled.
Kovács Beáta: Határozottan. Nagyon jó szakmai kapcsolatom van egyes kollégákkal, de soha nem sikerült elérnem, hogy a kórházi kollégák mobil elérhetőségének listáját megkaphassuk. Az a válasz: nincs idejük arra, hogy a háziorvossal telefonálgassanak. Mintha ez nem volna fontos, pedig ugyanazért a betegért dolgozunk.