Fejlesztették a családbarát szülőszobát a Szegedi Tudományegyetemen
A Korábban Érkeztem Alapítvány támogatásával továbbfejlesztették a családbarát szülőszobát a Szegedi Tudományegyetem szülészeti és nőgyógyászati klinikáján, közölte Rádi Katalin, az alapítvány létrehozója hétfőn a helyszínen.
A beruházást bemutató sajtótájékoztatón a szakember elmondta, az alapítvány tavaly a Szent Gellért Fesztiválon rendezett jótékonysági koncertet, amelynek célja a két éve kialakított és átadott, háborítatlan szülésvezetést lehetővé tevő szülőszoba továbbfejlesztése volt.
A kiemelt támogatók – a Richter Gedeon Nyrt. és a Szeged-Csanádi Egyházmegye – mellett számtalan nagylelkű felajánlónak köszönhetően megvalósult korszerűsítés eredményeként a "Richter szülőszoba" professzionálisabbá vált, annak érdekében, hogy a szülés biztonságot, bizalmat, szeretetet, elfogadást közvetítő közegben történjen – tudatta Rádi Katalin. A szakember közölte, az alapítvány a klinika munkatársaival együttműködve szülésre felkészítő tanfolyamot indít.
Várbíró Szabolcs, a klinika igazgatója kifejtette, a szüléssel kapcsolatos igények széles spektrumon mozognak. Vannak, akik a háborítatlan szülést pártolják, a természetes folyamatok hívei, ugyanakkor a 24-25 hetes koraszülöttek mentése intervenciós orvosi beavatkozás. A klinika célja, hogy az igények teljes skáláját ki tudja elégíteni, és megfelelően el tudja látni a kismamákat – tudatta a professzor.
Bogsch Erik, a Richter Gedeon Nyrt. elnöke hangsúlyozta, mind az édesanya, mind a gyermek egészsége szempontjából rendkívül fontos a környezet, ahol a szülés folyik. A gyógyszeripari cég tevékenységének legfontosabb területe a nőgyógyászat, melyben az európai országokban a piacvezetők között van.
Bálint Balázs főorvos hangsúlyozta, a szülés természetes folyamat, csak akkor kell orvosként beavatkozni, ha az szükséges. A szülőszobában elhelyezett kád – a meleg víz fájdalomcsillapító hatását kihasználva – elkerülhetővé teszi a gyógyszeres fájdalomcsillapítók használatát. A vízben történő vajúdás általában rövidebb, kevesebb beavatkozásra van szükség, jobb állapotú babák születnek, és később az anyák szülésélménye is jobb.
A szobában egy a magzati szívhang és a méhtevékenység együttes vizsgálatára alkalmas mobil CTG berendezés is helyett kapott. Ez abban különbözik a hagyományos eszközöktől, hogy a kismama hasára helyezhető, vízálló érzékelők vezeték nélkül továbbítják az adatokat, így a szülő nő szabadabban mozoghat, akár a kádban vagy a zuhany alatt is vizsgálható – közölte az orvos.