A GVH fenntartaná a liberalizációt
Ellenállni a gyógyszerlobbinak
A GVH szerint a patikai piacon 2007-ben kezdődött nyitás lehetővé tette a fogyasztói igényekhez való rugalmasabb alkalmazkodást, s a gyógyszergyártók közötti verseny erősödése nyomán csökkent a gyógyszerek ára. A gyógyszertári piacnyitás a szervezet szerint kedvező eredményekkel szolgált, annak ellenére, hogy szigorodó makrogazdasági feltételek közepette, a gyógyszerpiac szűkülése idején történt.
A megélénkült verseny hatására - már rövid idő alatt is - érdemben javult a betegek hozzáférése a gyógyszertári szolgáltatásokhoz, mivel összességében 10-15 százalékkal több patika működik, mint korábban. A forgalmas helyeken (például bevásárlóközpontokban) akár a korábbi átlag másfélszeresét elérő nyitvatartási időket vezettek be - közölte a GVH. Javult a gyógyszertárak által kínált szolgáltatások választéka is, és egyre több helyen nyújtanak a patikák az egészségi állapot ellenőrzésével kapcsolatos szolgáltatásokat (például vérnyomás- és vércukorszint-mérést), miközben az árverseny első jelei is megjelentek.
A GVH úgy tartja: a gyógyszerek közötti versenyt erősítő intézkedések - különösen az árlicit, a támogatási lehetőségből történő kiesés és az abból fakadó forgalom- és profitcsökkenés veszélye - hatására, az előző évekhez képest példátlan módon tömeges árcsökkentéseket sikerült elérni.
Az Alkotmánybíróság több határozatában is foglalkozott a területet szabályozó törvényekkel, s néhány kisebb jelentőségű hibát leszámítva alkotmányosnak és összességében fenntarthatónak nyilvánította az új szabályozási modellt. A Gazdasági Versenyhivatal álláspontja szerint semmi nem indokolja a korábbi szabályozási modellre való visszatérést.
A gyógyszerészek keddi, budapesti nagygyűlésén a felszólalók közölték: sok száz patika bajban van, ezért patikaalapítási moratóriumra lenne szükség. Székely Tamás egészségügyi miniszter azonban úgy reagált: nem függesztik fel a liberalizációt, amíg nem igazolódik be, hogy az hátrányos a betegek számára.