hirdetés
2024. november. 22., péntek - Cecília.

Egyre szívesebben foglalkoztatják a megváltozott munkaképességűeket

Megemelt támogatás és bővülő szolgáltatások a fogyatékosságügyben (Bővítve!)

2010 óta két és félszer annyi megváltozott munkaképességű embernek van munkája, közölte az Emberi Erőforrások Minisztériuma pénteken.

Az összegzés szerint 2010-ben még 60 ezer, napjainkban már 150 ezer megváltozott munkaképességű ember tud dolgozni. 2020-ban a kormány 43,5 milliárd forinttal támogatja azoknak a cégeknek a működését, amelyek nagy számban foglalkoztatnak megváltozott munkaképességű embereket. A felmérésekből az is kiderül, hogy a vállalatok elégedettek megváltozott munkaképességű alkalmazottjaik munkájával és egyre szívesebben foglalkoztatják őket, tették hozzá.

Kitértek arra is, hogy a megváltozott munkaképességű emberek foglalkoztatásának további bővítéséről január 17-én és 18-án nemzetközi konferenciát szervez a minisztérium. Az ÉrtékPlacc elnevezésű rendezvényen az állami szektor és a versenyszféra legfontosabb szereplői találkoznak. Az innovatív konferencián részt vesz a nemzetközi hírű magyar divatcég, a Nanushka, valamint a Tisza Cipő is, mindkét cég beszállítója a magyar megváltozott munkaképességű munkavállalókat foglalkoztató, állami KÉZMŰ-ERFO-FŐKEFE cégcsoport. Jelen lesznek nemzetközi cégóriások (Bosch, Auchan, Audi) és magyar nagyvállalatok is (Volán, Szerencsejáték Zrt.).

A kormány 2019-től bővített járulékkedvezmény-rendszerrel ösztönzi a piaci cégeket megváltozott munkaképességű emberek foglalkoztatására. Ez azt jelenti, hogy ilyen munkaviszony esetén a járulékot a minimálbér kétszereséig elengedi az állam. A cégek előtt, amelyek nagy számban alkalmaznak megváltozott munkaképességű embereket, október 31-ig állt nyitva az a pályázati lehetőség, amely összesen 43,5 milliárd forinttal segíti a működésüket 2020-ban. A 2019-esnél csaknem másfél milliárd forinttal nagyobb forrásra mintegy 400 akkreditált cég jelentkezhetett. A pénzből mintegy 30 ezer ember végezhet értékteremtő munkát, olvasható a közleményben.

2010 óta 18 százalékról 42 százalékra nőtt e célcsoport foglalkoztatása. Jelenleg mintegy 150 ezer megváltozott munkaképességű ember dolgozik Magyarországon, ez nemzetgazdasági szempontból is meghatározó szám és a munkaerőpiacon még legalább ennyi ember van, akit munkához lehetne segíteni, közölte a minisztérium.

*

Idén emelkedik a tartós beteg, fogyatékos gyermeküket otthonápolók havi járandósága, 40 milliárd forinttal több támogatást kapnak az egyházi, önkormányzati és civil fenntartású szociális intézmények fenntartói, folyatódik a kommunikációs akadálymentesítés és több látássérült ember férhet hozzá a rehabilitációs szolgáltatásokhoz. A kormány kiemelten kezeli a fogyatékossággal élőket és a tartós beteg családtagjaikat ápolókat: 2010 óta a fogyatékossággal élő embereket segítő szervezetekre fordított kormányzati támogatás duplájára, az ápolási díjra fordított támogatás háromszorosára, 15 milliárdról 45 milliárd forintra nőtt, ez az összeg 2020-ban még magasabb, 55 milliárd forint lesz.

A gyod 2019-ben havi bruttó 100 000 forint volt, és 2020-ban bruttó 123 910 forintra emelkedik. A kormány döntése alapján az ellátás összege 2022-ig pedig eléri majd a minimálbér bruttó összegét. Tavaly döntés született arról is, hogy beépül az egyházi, önkormányzati és civil fenntartású szociális intézményeknek járó normatívába a minimálbér és a garantált bérminimum emelkedése miatt bevezetett bértámogatás, ez 40 milliárd forintnyi összeget tesz ki a 2020-as költségvetésben. Ezzel a döntéssel jelentősen csökkenni fognak a fenntartók adminisztrációs terhei, és tervezhetőbbé, kiszámíthatóbbá válik a finanszírozásuk.

2019-ben nemzetközi összehasonlításban is példaértékű fejlesztések valósultak meg, amelyek a fogyatékosságuk miatt kommunikációjukban akadályozott embereket segítik. Ilyen innovatív informatikai fejlesztés a siket és nagyothalló embereknek készült Kontakt, vagy a látássérültek számára kifejlesztett Távszem szolgáltatás. A kormány a Széchenyi 2020 programon keresztül 4 milliárd forintot biztosít fogyatékosságügyi civil szervezeteknek, hogy javaslataik alapján tudják segíteni saját célcsoportjaikat az infokommunikáció és az akadálymentesítés területén. Mindez magában foglalja a ma fellelhető okos eszközök használatát, illetve azok informatikai támogatását. Az Országgyűlés decemberben elfogadta azt a törvénymódosítást, amely alapján 2021. január 1-jétől minden magyarországi, 16 évnél idősebb látássérült vagy vak ember részére biztosítják a térítésmentes látásrehabilitációt. Az elemi rehabilitáció a látássérültté vált személyeknek segít az akadályok leküzdésében. A rehabilitáció során megtanítják számukra a közlekedést, a háztartásvezetést, az informatikai eszközök használatát. A szolgáltatás hozzájárul a munkavállaláshoz szükséges készségek fejlesztéséhez.

(forrás: (MTI/EMMI))

Könyveink