hirdetés
2024. július. 03., szerda - Kornél, Soma.
hirdetés

Egymilliárd forint rehabilitációs eszközparkfejlesztésre

Ötszáz-ötszáz millió forintos támogatást kap rehabilitációs eszközparkjának fejlesztésére a Pécsi és a Szegedi Tudományegyetem, jelentette be a Kulturális és Innovációs Minisztérium innovációért és felsőoktatásért felelős államtitkára csütörtökön Budapesten.

Hankó Balázs elmondta, a magyar orvosegyetemek és a magyar orvosképzés azért világhírű és világszínvonalú, mert az oktatás, a kutatás és a betegellátás hármas egységében működik. Mind a felsőoktatási képzés, mind az innovációs kutatás átalakításának kulcspontja, hogy a gyakorlatot ültessük a képzés és a kutatás fókuszába. Hozzátette: az egészségügyben és a rehabilitációban is egyre jelentősebbek azok az innovációk, amelyek a betegek minél hamarabbi és teljes gyógyulását biztosítják, ennek csúcsa a robotasszisztált rehabilitációs laborok kialakítása.

A kormány azt szeretné, hogy mind a négy orvosegyetemen ugyanaz a technológia, technika álljon a betegek és az őket ellátó orvosok, szakdolgozók rendelkezésére. Hankó Balázs kitért arra, hogy a kormány létrehozta az Önerő Alapot, amely ezeknek a kutatási eszközfejlesztéseknek biztosít hátteret; eddig 14 egyetem 56 projektje kapott támogatást. Most a Szegedi és a Pécsi Tudományegyetem jut 500-500 millió forinthoz robotasszisztált rehabilitációs eszközök beszerzésére.

Fendler Judit, a Szegedi Tudományegyetem kancellárja azt mondta, hogy a támogatással megújulhat az egyetem mozgásszervi rehabilitációs eszközparkja, hiszen nemcsak a gyógyításban van ennek szerepe, de az oktatásban, a szakdolgozók képzésében is nagy előrelépést jelent.

Sebestyén Andor, a Pécsi Tudományegyetem Klinikai Központjának elnöke elmondta, hogy ezek az új, csúcstechnológiát képviselő eszközök lerövidíthetik a nem egyszer hosszadalmas rehabilitációs időt, növelik a terápia hatékonyságát. Ezen kívül nagy szerepük lesz a képzés, továbbképzés területén, hiszen a hallgatók már a legmodernebb technológiával ismerkednek meg.

A sajtótájékoztatónak helyet adó Semmelweis Egyetem Rehabilitációs Klinikájának igazgatója, Cserháti Péter arról beszélt, hogy a rehabilitációs ellátásban is egyre inkább megjelenik a fejlett technológia. Mint mondta, korábban az Országos Orvosi Rehabilitációs Intézetként, jelenleg a Semmelweis Egyetem klinikájaként működő centrumban három éve vált lehetővé a robotasszisztált eszközök telepítése. A fejlesztéseknek és a mostani támogatásnak köszönhetően Magyarország minden régiójában hozzáférnek a rászorulók a rehabilitációs ellátás legmagasabb szintjéhez, ami továbblépést jelent a rehabilitációs programban, emelte ki az igazgató.

Kezelés a Tyromotion cég által gyártott Amadeo nevű, robot által támogatott ujj-kéz rehabilitációjára szolgáló tréningeszközzel (Fotó: MTI/Purger Tamás)
Kezelés a Tyromotion cég által gyártott Amadeo nevű, robot által támogatott ujj-kéz rehabilitációjára szolgáló tréningeszközzel (Fotó: MTI/Purger Tamás)

(forrás: MTI)

Könyveink