Egészségpolitika
Egri kórházvédők: a Debreceni Egyetem a HospInvest „trójai falova”
Egy ilyen társaságba senki nem menne vissza dolgozni azok közül, akik a HospInvest megjelenése után elhagyták az intézményt, vagyis maradna a krónikus szakemberhiány – szögezte le Mánya Kristóf. Az egyesület úgy véli: az egyedüli megoldás az, ha tisztán önkormányzati tulajdonú gazdasági társaság alakul az intézmény vagyonkezelésére.
Mánya Kristóf szerint gyanújukat támasztja alá az, hogy a DE, amely a múlt év elején szintén pályázott az egri kórház működtetésére, már a meghallgatási szakaszban visszavonta a tenderét. Ugyanakkor az egyetem által, egyéb kórházak működtetésére létrehozott gazdasági társaságok ugyanazokat a szakértőket foglalkoztatják, mint a HospInvest – mondta a kórházvédő. Ezzel szemben a DE a hvg.hu-val közölte: nem vonta vissza a pályázatát.
Mánya a hevesi megyegyűlés elnökének szerdai nyilatkozatára reagált. Sós Tamás elmondta, hogy a megyegyűlés tárgyalásokat kezdett a Debreceni Egyetemmel és az egri önkormányzattal az egri kórház jövőbeni közös működtetéséről.
Az elképzelés szerint a három érintett közös gazdasági társaságot hozna létre a vagyonkezelésre, egyenlő tulajdoni arányok mellett, abban az esetben, ha megszakadna az együttműködés a csődközeli helyzetben lévő HospInvesttel, a kórház jelenlegi működtetőjével. A szakmai színvonal megőrzésére biztosítékot jelentene, ha az egyetem jelölné ki az intézmény legfőbb vezetőit – tette hozzá Sós Tamás.
A HospInvest Zrt. április 3-án jelentette be, hogy csődvédelmet kér, miután a CIB bank hiteltartozás fejében leemelt a számlájáról több mint egymilliárd forintot.
Sós Tamás hangsúlyozta, bár a kórház azóta a korábbinál hatékonyabban működik, a HospInvest csődközeli helyzete miatt a jelenlegi körülmények között nem látják biztosítottnak az intézmény hosszú távú üzemeltetését. Ezért keresik a megoldást arra az esetre, ha a megyének szerződést kell bontania a HospInvesttel.
Habis László, a város jobboldal által támogatott, az Egri Lokálpatrióta Egylet által jelölt polgármestere a felvetés kapcsán azt közölte: egyelőre olyan társaság alapítását tudja elképzelni, amelyben csupán a városi és a megyei önkormányzat rendelkezik tulajdonrésszel. Nem zárta ki viszont a szakmai együttműködést az egyetemmel.
A Debreceni Egyetem közleményében leszögezi: az egyetem sokrétű tevékenységét, így például az oktatás és kutatásfejlesztés, innováció, illetve az egészségügyi intézmények működtetése területén végzett munkáját minden esetben a minőség, a szakmai teljesítményre és hatékonyságra való törekvés határozza meg. Az Egyetem ebből fakadóan sem a múltban, sem pedig a jövőben nem kíván részt venni a napi politikai csatározásokban.
A Debreceni Egyetem csakis egységes politikai szándék, a Heves Megyei Közgyűlés és Eger városának közös és tartós támogatása esetén nyitott arra, hogy felkérés esetén megfontolja, hogy a jövőben részt vállaljon az egri Markhot Ferenc Kórház és Rendelőintézet működtetésében, és az intézményben folyó szakmai munka segítésében.