Chips- vagy hamburgeradó? – Mi a különbség?
Két dologról van szó, vagy csak névmódosítás, azaz át lett címkézve a javaslat - tette fel a kérdést a Ma reggel műsorvezetője Csiba Gábornak és Font Sándornak.
- Gyárak zárhatnak be a chipsadó miatt
- A népegészségügyi termékadó kezdeményezői nem támogatják javaslatuk „fellazítását”
- Januárra tolnák a népegészségügyi termékadó hatályba lépését
- A legegészségtelenebb ételeket kitilthatják a piacról
- Döntött a kormány a hamburgeradóról (Frissített!)
- Csoki helyett házi palacsinta
- A Stratégiai Szövetség a Magyar Kórházakért Egyesület javaslatai
- Drágulhat a kóla és a chips - százmilliárdos pluszbevétel
Font Sándor a beszélgetés elején kifejtette, tulajdonképpen sem a hamburgeradó, sem pedig a chipsadó elnevezés nem fedi a valóságot: "Nevezzük nevén a gyermeket: népegészségügyi termékadó.
űSemmilyen kész végtermék nincs kiemelve a törvényben, termékcsoportokról van szó - alapvetően két adalékanyagról szól az elfogadott javaslat, a sóról és a cukorról - mondta a fideszes képviselő.
Csiba Gábor hozzátette, hogy soha nem is volt szó hamburgerről, minden olyan élelmiszerről viszont igen, ami többletmennyiségben tartalmaz sót, cukrot és zsírt - és sajnos ez utóbbi kimaradt a törvényjavaslatból.
A Stratégiai Szövetség a Magyar Kórházakért Egyesület elnöke elmondta, hogy minden lépéssel elégedettek, mivel "korábban nem volt semmi, így minden ami történik eredménynek mondható". Tény ugyanakkor - tette hozzá -, hogy az eredeti elképzelés vonatkozott a zsírokra, az alkoholra és a dohányra is.