Budapesten jóval többet kell mentőre várni, mint vidéken
Meglehetősen zavaros volt az utóbbi időben az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) kommunikációja arról, hogy hogyan is értelmezi a mentés egyik legfontosabb minőségi mutatóját, a kiérkezési időt, írja a 444.hu.
Kunetz Zsombor egészségügyi szakértő közérdekű adatigénylése nyomán aggasztó kép rajzolódott ki az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) kiérkezési idejeiről, öt évre visszamenőleg kért adatokat a mentők reagálási idejéről, mind budapesti, mind országos viszonylatban, olvasható a 444.hu portálon.
Az OMSZ válaszából kiderült, hogy a mentőhívásokat öt, illetve hat sürgősségi kategóriába sorolják. A legsürgősebb esetek a Kiemelt P1 és P1 kategóriákba tartoznak, ide sorolódnak például az újraélesztést igénylő helyzetek és a fenyegető légzés-keringésleállás. A kevésbé sürgős esetek a P2-P5 kategóriákba kerülnek, a torokfájástól kezdve a krónikus betegségekig.
Az adatok elemzése során Kunetz arra a következtetésre jutott, hogy a kiérkezési idők "elég sötét képet festenek". Különösen szembetűnő, hogy a Covid-19 pandémia alatt jelentősen megnövekedtek a várakozási idők.
A legkritikusabb, Kiemelt P1-es hívásoknál országosan és Budapesten is körülbelül 11 perc alatt ér ki az esetek feléhez a mentő. A P1-es kategóriában ez az idő országosan 12,5 perc, míg Budapesten 13,5 perc körül alakul. A 75 és 90 százalékos adatokat nem közölték, így nem tudjuk, mi a helyzet az esetek másik felével.
A legsúlyosabb P1 és Kiemelt P1 kategóriákon kívül mindenhol jelentősen többet kell várniuk a betegeknek Budapesten, mint az ország más részein élőknek. A P2-es kategóriában a medián várakozási idő országosan valamivel 15 perc felett van, míg Budapesten eléri a 25 percet.
Kunetz szerint az adatok magyarázatot adnak arra, "miért ragaszkodik az OMSZ vezetése ahhoz, hogy naponta 25-30 vidéki mentőegységet vezényeljen a budapesti ellátás kisegítésére". A szakértő ugyanakkor jelezte, hogy nem kapott kielégítő választ minden kérdésére, különösen a kiérkezési idők mérésének módszertanát illetően, ezért a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatósághoz fordul további segítségért.
![Gianni Crestani képe a Pixabay -en.](http://image.medicalonline.hu/580x390/995880.jpg)