Egészségpolitika
Az EüM szerint megdöbbentő a kórházi szakmai szervezetek állásfoglalása
A közlemény szerint a minisztérium a megállapodást követően múlt hétre elkészítette a tervezetet, amit még aznap eljuttatott a szakmai szervezetekhez. Azok válaszait áttanulmányozva szükségesnek tartják egy újabb egyeztetés megtartását, amelyre meghívták a szervezeteket. „Ezért is állunk értetlenül a szakmai szervezetek állásfoglalása előtt, hiszen a fent vázolt tények alapján is látható, hogy a tervezetről még szakmai egyeztetés folyik és így a nyitott kérdések megtárgyalása még folyamatban van”.
A tárca fontosnak tartja kiemelni azt, hogy válság van a gazdaságban, és ez a GDP 6,7 százalékos csökkenésével járt. Ennek következtében a gyógyító-megelőző kasszából 13 milliárd forintot zároltak. A minisztérium szerint ezt az év elején a szakmai szervezetek is tudomásul vették. „A válság hatására az E-Alap bevétele csökkent, e 13 milliárd forinthoz képest nagyobb mértékben csökkent, ugyanakkor a kormány garanciát vállalt arra, hogy a járulékbefizetések csökkenéséből adódó bevételkiesések 2009-ben nem eredményezhetik az E-Alap kiadásainak változását”.
A Magyar Kórházszövetség és társszervezetei szerint nincs elég pénz az idén az egészségügyi intézmények működtetésére, s a szaktárca által megküldött finanszírozási rendelettervezet az ágazati érdekképviseletek számára elfogadhatatlan.
A szervezetek vezetői szerdai, rendkívüli ülésüket követő budapesti sajtótájékoztatójukon állásfoglalást tettek közzé, ebben jogszerűtlennek és végrehajthatatlannak nevezték az említett tervezetet, amely megváltoztatná a finanszírozási rendet, továbbá csökkentené a fekvő- és a járóbetegeket fogadó intézmények forrásait.
Varga Ferenc, a Magyar Kórházszövetség elnöke azt hangoztatta: nem a finanszírozási rend megváltoztatására van szükség, hanem elegendő forrásra, hogy ki tudják fizetni a béreket, a közüzemi és a beszállítói számlákat.
Arra figyelmeztettek, hogy a források a csökkentéssel már a bérek kifizetésére sem elegendőek, és ha nem adnak az ágazatnak több pénzt, akkor mintegy 10 ezer egészségügyi dolgozó veszítheti el állását, jó részük pedig éppen a kórházakban nélkülözhetetlen ápoló.
Utaltak arra, hogy míg az év első kilenc hónapjában átlagosan havi 44,1 milliárd forintot kaptak a teljesítményfinanszírozásban, addig ez az összeg 33,6 milliárd forint/hóra csökken az év utolsó három hónapjára.
A szakminiszterhez is elküldött állásfoglalás aláírói a működőképesség feltételének tartják a 13,5 milliárd forintos zárolás azonnali feloldását, és további 12 milliárd forintnyi többletjuttatás biztosítását.
MTI