Az egészségügyi adatok védelméről a Kormányinfón (Bővítve!)
Gulyás Gergely álláspontja szerint csak a TB-támogatott és nélkülözhetetlen beavatkozások adatai szenzitív adatok, írja a Magyar Hang.
Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter nem gondolja, hogy megsértették volna az adatvédelmi szabályokat azzal, hogy egészségügyi adatok kerültek ki a volt vezérkari főnökről, Ruszin-Szendi Romuluszról a Tisza szakpolitikusáról. Magyarázata szerint ugyanis a nyilvánosságra hozott eljárás nem volt TB-támogatott, azaz nem egy szükséges és nélkülözhetetlen beavatkozás adatai kerültek ki. Arra nem tért ki, hogy az egészségügyi adatok védelme miért lenne más a két említett esetben, vagyis miért függ attól, hogy milyen támogatásban és milyen egészségi állapot mellett végzik el a beavatkozást. Gulyás Gergely a kormányinfón nem válaszolt arra a kérdésre, hogy miért csak két és fél év elteltével derült ki a volt vezérkari főnökön elvégzett beavatkozás.
Ritka ízléstelen és gusztustalan eljárás, amit Ruszin-Szendi megengedett magának, az utolsó közkatonához is méltatlan – fogalmazott Gulyás Gergely arról, hogy a KEHI jelentése szerint a volt vezérkari főnök közpénzen végeztette el a zsírleszívást, illetve a miniszter szerint ő is adott utasítást erre még vezérkari főnökként. Gulyás elismerte, hogy itt törvénytelenség történt, de azt nem akarta megmondani, hogy a Honvédkórház vezetősége követt-e el hibát az ügyben. A miniszter szerint a jelentés alapján nyilvánvaló, hogy Ruszin-Szendi hazudott, és az erre költött pénzt vissza kell majd fizetni – tudósít a Magyar Hang a Kormányinfóról.

Az ügyről összeállítást közöl a Népszava, amelyben egyik forrásuk úgy fogalmazott: elképzelhetetlen, ha belép egy magas rangú tábornok a Honvédkórház épületébe, arról ne tudna a főigazgató. Ha pedig olyan beavatkozásra van szüksége, ami nem tartozik a közfinanszírozott ellátások közé, akkor arról a felettesei is értesülnek.
A jog esetenként további politikai vezetők beavatását is előírja. A VIP-ellátásra jogosult személyek egészségügyi ellátását is szabályozó nyilvános rendelet ugyanis úgy fogalmaz, hogy a védett személy a számára szükséges egészségügyi ellátáshoz kapcsolódó egyéb ellátáshoz is hozzáférhet, ha ezt kéri, és ha ahhoz a kormányzati munka összehangolásáért felelős miniszter hozzájárult.
Ruszin-Szendi Romulusz megbélyegzése a fentiek fényében akkor lenne kerek, ha felvetnék azok felelőségét is, akik akkor vezetőként az ügy érintettjei voltak. Közöttük Wikonkál Norbert kórházi főigazgatóét és Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszterét. Mindketten a 2022-es eset idején is hivatalukban voltak.
A már idézett rendelet is jelzi, hogy a VIP-ellátásra jogosultak extraszolgáltatásokat is kérhetnek, de hogy ennek hol vannak a határai arról a nyilvánosság nem tudhat semmit. A lap tucatnyi kérdéssel próbálta tisztázni például, hogy mik azok a szolgáltatások, amelyek az állampolgároknak nem érhetők el a közfinanszírozásban, de az állam biztosítja a VIP-betegeinek, ám erre a kérdésükre sem kaptak választ.
,