Az egészségügy finanszírozza a büntetés-végrehajtást
Kötelezték a kórházakat, hogy szolgáltatásokat vásároljanak a büntetés-végrehajtás vállalkozásaitól, emlékeztet a Népszabadság.
Az egészségügyi kassza egy része a büntetés-végrehajtást fogja finanszírozni. Ez az egyik következménye a kormányrendeletnek, amely szerint januártól a kórházaknak és a szociális ágazat intézményeinek is a büntetés-végrehajtás vállalkozásaitól kell vásárolniuk. A kórházaknak kötelező megkötniük a szerződést akkor is, ha a büntetés-végrehajtás árai húsz százalékkal drágábbak a piacinál. E rendelkezéssel megszűnhet a tisztán piaci versenyeztetés például a mosatásban, az orvosi köpenyek, a pizsamák vagy a műtősruhák megrendelésénél.
Az országban huszonnyolc büntetés-végrehajtási intézet és tizenkét bv-gazdasági társaság működik, széles tevékenységi körrel: az elítéltek gyártanak munkaruházatot, cipőt, fűrészárut, WC-papírt, fémszerkezeteket, épületelemeket, iroda- és konyhabútorokat, végeznek hulladékgazdálkodástól kezdve textiltisztításon át a szarvasmarha-tenyésztésig bezárólag sok mindent.
Január óta 1,1 milliárd forintnyi szolgáltatásra és termékre érkezett megrendelés a kórházaktól és a szociális intézményektől a büntetés-végrehajtás vállalkozásait koordináló Központi Ellátó Szervhez (KESZ). Ebből 115 millió forintnyi szolgáltatásról született szerződés, írja a lap.
– Nehezen tolerálható, hogy a kórházaknak azért kell drágábban vásárolniuk, hogy a büntetés-végrehajtás profitot termeljen. Kérdés, hogy mennyire egyeztethető ez össze a piaci versennyel – mondta a Népszabadságnak Rácz Jenő, a Magyar Kórházszövetség elnöke. Hozzátette: elfogadhatóbb lenne, ha azt mondanák, hogy azonos minőség esetén előnyben kell részesíteni a büntetés-végrehajtás vállalkozásait, de az, hogy húsz százalékkal magasabb árat fizessenek értük, már nagyon durva feltétel. Ráadásul akkor, amikor minden fillér számít, és az intézményvezetők tűzzel-vassal betartatják az előírt költségeket a munkatársaikkal, nehezen tolerálható és még nehezebben magyarázható az intézményen belül a húsz százalékkal drágább, de az elfogadhatónál kissé vékonyabb WC-papír.