Az agresszív közbeszéd ellen
„Segítő szakemberek kiállása az agresszív közbeszéd ellen” címmel indítottak petíciót segítő szakemberek – pszichiáterek, pszichológusok, pszichoterapeuták, család- és párterapeuták, mentálhigiénés szakemberek, szociális munkások és mediátorok, írja a 444.hu.
Azt írják, „növekvő szakmai aggodalommal” figyelik, hogy a közbeszédben az utóbbi időben dehumanizáló, egyre agresszívabb retorika jelent meg, amely rendkívüli módon növeli a társadalmi kirekesztést, és az egyéni, a közösségi és a társadalmi szintű gyűlöletkeltés veszélyét hordozza.
„Szakmai és emberi felelősségünk, hogy ebben a súlyos értékválsággal teli időszakban is hivatásunkhoz híven kiálljunk a verbális bántalmazás minden formája ellen, különösen akkor, ha ezt olyan mintaadó társadalmi szereplők használják, mint a közszereplők, a kormánytagok, a politikusok vagy akár a miniszterelnök” – írják arról, hogy március 15-i beszédében Orbán Viktor poloskáknak nevezte a bírókat, az újságírókat és a civileket.
A petícióban azt írják, hogy „a dehumanizáció olyan pszichológiai mechanizmus, amely megnöveli az embertelen cselekedetek esélyét, és növeli a hajlandóságot arra, hogy az emberek elfogadják a verbális vagy fizikai agressziót”, és ezt megengedhetetlennek tartják.
Emlékeztetnek arra is, hogy Magyarországon „nem előzmény nélküli, hogy embertársainkra poloskaként utaljanak. 1942-ben Szálasi Ferenc, a Nyilaskeresztes Párt vezetője is megtette ezt. Az akkori politikai retorika eldurvulása előrevetítette a több százezer honfitársunk ellen elkövetett fizikai erőszakot és gyilkosságokat”.