hirdetés
2024. november. 22., péntek - Cecília.

A népegészségügyi termékadó kezdeményezői nem támogatják javaslatuk „fellazítását”

Nem támogatják a népegészségügyi termékadóról szóló javaslatot előterjesztő fideszes képviselők indítványuk „fellazítását”. Kijelentették: marad a szeptemberi hatálybalépés. A két benyújtó, Font Sándor és Kovács József szerdai budapesti sajtótájékoztatóján elhangzott: kizárólag jogtechnikai és néhány apróbb módosítást támogatnak, így például azt, hogy a sűrítmények, koncentrátumok, szörpök ne tartozzanak az adóköteles termékkörbe, ha gyümölcstartalmuk meghaladja a 25 százalékot. Nem támogatják ugyanakkor azt a fideszes kezdeményezést, hogy a kakaóitalporokat vegyék ki a népegészségügyi termékadó alól.

Font Sándor szerint az adónem nyereségoldala – egészségügyi kiadások megspórolása miatt – jóval nagyobb, mint a lehetséges adóbevétel-kiesés például az esetleges munkahelymegszűnések következtében.

Megerősítette, a termékadóból éves szinten 20 milliárd forintos bevételre számítanak, amit kizárólag népegészségügyi célokra lehet majd fordítani.

Mint mondta, a népegészségügyi termékadón túl további kormányzati intézkedések várhatók a tudatos, egészséges életmódra való ösztönzés érdekében. Példaként említette az esetleges mindennapi testnevelésórát, valamint azt a kezdeményezést, amely szerint definiálnák, hogy mi is tulajdonképpen a magyar élelmiszer. Utóbbiról szóló tervezetük rögzítené, hogy csak a Magyarországon megtermelt alapanyagokból előállított terméket lehetne magyar élelmiszernek nevezni.

Kovács József, aki az Országgyűlés egészségügyi bizottságának elnöke, arra hívta fel a figyelmet, hogy meglehetősen betegnek mondható a magyar lakosság, s ebben nagy szerepet játszanak a helytelen táplálkozási szokások. Kifejtette: a magyar felnőttek átlagosan a napi sóbeviteli igény háromszorosát, a gyermekek a négyszeresét fogyasztják el, és a cukorfogyasztás is „abnormálisan magas”. Ezen táplálkozási szokások és a betegségek között pedig egyértelmű az összefüggés – tette hozzá.

Font Sándor és Kovács József az eredeti indítványában azt javasolta, hogy a cukrozott, 25 százaléknál kevesebb gyümölcsöt tartalmazó üdítőitalok adója literenként 5 forint, a cukrot és koffeint is tartalmazó energiaitalok literenkénti adója viszont 250 forint legyen. A szilárd termékek közül az előrecsomagolt sütemények adója kilogrammonként 100 forint, a sós snackeké 200, míg az ételízesítőké 500 forint lenne, ugyancsak kilogrammonként.

(forrás: MTI)

Könyveink