hirdetés
2024. november. 05., kedd - Imre.

Hadüzenet a paraszolvenciának

Az egészségügyért felelős államtitkárságot igencsak meglepte, a volt egészségügyi minisztert, a Veszprém megyei kórház főigazgatóját, Rácz Jenőt pedig, ahogy lapunknak mondta, elbizonytalanította az a munka törvénykönyvében rögzítésre váró javaslat, amellyel a Fidesz a hálapénzt elfogadó orvosokra is csapást mérne. 

A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) által előkészített pont általánosságban azt rögzítené ugyanis, hogy harmadik személytől díjazás nem fogadható el vagy nem köthető ki, kivéve, ha a tilalom alól a munkáltató felmentést ad (tudomással bír a juttatás forrásáról, esetleg összegéről). A Népszabadságnak a nemzetgazdasági tárca sajtóosztálya megerősítette, hogy ez a passzus a hálapénz, a borravaló és „egyéb anyagi előny” elfogadását tiltaná. Hozzátették ugyanakkor, hogy a hálapénzt a munkáltató hozzájárulásával elfogadhatják az egészségügyben dolgozók.

Rácz Jenő volt egészségügyi miniszter, a Magyar Kórházszövetség elnöke szerint a hálapénz rendszere annál sokkal bonyolultabb, mintsem az elfogadása vagy annak megtagadása a munkáltató engedélyén múlhatna. A hálapénz ma szerinte legális jövedelem, hiszen az adóbevalláson külön rubrika van az ilyen bevételek bevallására, és az elfogadását kifejezetten tiltó jogszabály sincs. Rácz Jenő azt is hangsúlyozta, hogy nem látja okát, miért ne adhatna engedélyt a kórházában a hálapénz elfogadására. Abban ugyanakkor bizonytalan, hogy egyedileg kell kiadni az ilyen engedélyeket, vagy egységes, a kórház összes dolgozójára kiterjedő rendelkezés is kibocsátható. A parlament előtt lévő javaslat indokolásából kiderül, hogy az orvosokat foglalkoztatók a hálapénz elfogadásáról szóló engedélyben maximálhatják az „elfogadható ajándék” értékét. Ha pedig egyszer már a munkáltató megadta ezt az engedélyt, akkor ez a „béren kívüli juttatás” nem számítható bele a munkabérbe.

Kevéssé érhető, hogy miért az NGM és miért nem az Egészségügyért Felelős Államtitkárság vette fel a „harcot” a hálapénz ellen. A lap erre vonatkozó kérdéseire a szaktárca írásban csak annyit közölt, hogy amennyiben az új Munka Törvénykönyvét a parlament elfogadja, megkezdődhet az ágazati törvények előkészítése. Az egészségügyben dolgozókat érintő részletes szabályokról tehát csak később tudnak válaszokat adni.

A teljes cikk

Danó Anna
a szerző cikkei

(forrás: Népszabadság )

Könyveink